საქსტატმა 207-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს უმასპინძლა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში სკოლის მოსწავლეებისთვის შემეცნებითი ექსკურსიები განახლდა. ამჯერად საქსტატს ქალაქ თბილისის 207-ე საჯარო სკოლის 8 კლასის მოსწავლეები ესტუმრნენ.
როგორც გოგიტა თოდრაძემ აღნიშნა, ინტერაქტიული პორტალის მიზანია, ბავშვებისა და ახალგაზრდებისთვის სტატისტიკური ინფორმაციის მიწოდება მათთვის საინტერესო და სახალისო გზით. პორტალი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ბავშვებსა და მოზარდებს გაიღრმავონ ცოდნა სტატისტიკის სფეროში, გაიუმჯობესონ ინფორმაციის სწორად აღქმისა და ანალიტიკური აზროვნების უნარები, იყვნენ უფრო მეტად ინფორმირებულები ბავშვთა უფლებების შესახებ და მიიღონ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებები.

Geostat Hosted Students of 207 Public school
Educational excursions for students have been resumed in the National Statistics Office of Georgia. This time the 8-th grader students of the 207 public school visited Geostat.
Traditionally, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, introduced "Statistical portal on Children and Youth" which is specially intended for their age group. Mr. Todradze presented interesting and fun statistical facts, completed educational quizzes with children and gifted memorable certificates.
As Mr. Gogita Todradze mentioned, the aim of the interactional portal is to provide children and youth with interesting information in a fascinating and funny way. The portal will have a positive effect on deepening knowledge in statistics, improving correctly perceiving information and analytical thinking. The children also be acknowledged about children's rights and be able to make evidence-based decisions.