საქსტატი „მრავალინდიკატორულ კლასტერულ გამოკვლევას (MICS)“ ჩაატარებს
დღეს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ და გაეროს ბავშთა ფონდის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა ლაილა ომარ გადმა (UNICEF) ხელი მოაწერეს საგრანტო ხელშეკრულებას, რომლის შესაბამისად საქსტატი „მრავალინდიკატორულ კლასტერულ გამოკვლევას (MICS)“ ჩაატარებს.
მრავალინდიკატორული კლასტერული გამოკვლევა გაეროს ბავშვთა ფონდის მიერ არის შემუშავებული. იგი წარმოადგენს შინამეურნეობების ერთ-ერთ ყველაზე დიდ საერთაშორისო გამოკვლევას მსოფლიოში. მრავალინდიკატორული კლასტერული გამოკვლევების განხორციელება გასული საუკუნის 90-იან წლებში დაიწყო და დღემდე 100-ზე მეტ ქვეყანაში 300-ზე მეტი გამოკვლევა ჩატარდა. ამჟამად მსოფლიოში მიმდინარეობს გამოკვლევის მე-6 გლობალური რაუნდისთვის მზადება. საქართველომ უკანასკნელად მრავალინდიკატორული კლასტერული გამოკვლევის მე-3 რაუნდში, 2005 წელს მიიღო მონაწილეობა.
მრავალინდიკატორული კლასტერული გამოკვლევის პროგრამა შემუშავდა იმ ძირითადი მონაცემების შეგროვების მიზნით, რომლებიც ქალებისა და ბავშვების მდგომარეობის შესაფასებლად გამოიყენება. გამოკვლევის შედეგად შესაძლებელი იქნება ისეთი სტატისტიკური ინდიკატორების მიღება, რომლებიც მდგრადი განვითარების მიზნებს შეესაბამება და 2030 დღის წესრიგისთვის აქტუალურ საკითხებს ასახავს.
აღნიშნულ ინდიკატორებს მიეკუთვნება: ქალთა და ბავშვთა ჯანმრთელობა, მშობლების ჩართულობა ბავშვთა აღზრდაში, ბავშვთა კვება, საცხოვრებელი პირობები, სოციალური ტრანსფერები, მოსახლეობის ვიქტიმიზაცია, ცხოვრებით კმაყოფილება, ეკოლოგიურად სუფთა საწვავისა და ტექნოლოგიების გამოყენება, ინფორმირებულობა აივ-შიდსის შესახებ და ა.შ. გამოკვლევის ფარგლებში ასევე ჩატარდება წყლის ხარისხის ტესტირება.
გამოკვლევის მოსამზადებელი სამუშაოები რამდენიმე თვეს გასტანს, ხოლო უშუალოდ გამოკვლევის ჩატარება შინამეურნეობებში მიმდინარე წლის სექტემბერშია დაგეგმილი. მრავალინდიკატორული კლასტერული გამოკვლევის შედეგები ხელმისაწვდომი გახდება 2019 წლის გაზაფხულზე.

Today, the Executive Director of National Statistics Office of Georgia, Mr. Gogita Todradze and the Representative of the United Nations Children’s Fund (UNICEF) to Georgia, Ms. Laila Omar Gad signed the grant agreement through which the Geostat will conduct the “Multiple Indicator Cluster Survey (MICS)”.
Multiple Indicator Cluster Survey has been developed by the United Nations Children’s Fund. It is one of the largest international household surveys. Multiple Indicator Cluster Surveys have been implemented since 1990s. More than 300 surveys have been conducted in more than 100 countries. The preparations for the 6th global round are in progress in the world at this time. Georgia last participated in the 3rd round of Multiple Indicator Cluster Survey in 2005.
Multiple Indicator Cluster Survey program has been developed in order to collect the main data used to assess the situation of children and women. As the result of the survey, it will be possible to obtain such statistical indicators that are in line with the Sustainable Development Goals and reflect the topical issues of the 2030 Agenda.
Those indicators include: women and children health, parents’ engagement in childcare, childcare, living conditions, social transfers, population victimization, live satisfaction, use of clean fuel and technologies, awareness about HIV-AIDS, etc. Within the survey, the water quality will also be tested.
Preparations for the survey will last for several months and the survey in the households will be conducted in September of this year. The results of the Multiple Indicator Cluster Survey will be available in spring of 2019.