საქსტატის ხელმძღვანელი ექსპერტთა ჯგუფის შეხვედრაში მონაწილეობს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ბიზნეს სტატისტიკის ექსპერტთა ჯგუფის სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობს, რომელიც გაეროს სტატისტიკის კომისიის (UNSC), ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) და ევროსტატის ორგანიზებით მექსიკის სტატისტიკისა და გეოგრაფიის ეროვნულ ინსტიტუტში, 23-25 მაისის პერიოდში მიმდინარეობს. ]
აღნიშნულ შეხვედრას წინ უძღოდა 2017 წლის დასაწყისში, გაეროს სტატისტიკური კომისიის გადაწყვეტილება, ბიზნეს სტატისტიკასთან და ბიზნეს რეგისტრებთან დაკავშირებით არსებული მეთოდოლოგიური სახელმძღვანელოს განახლების შესახებ. მის უზრუნველსაყოფად საწყის ეტაპზე ბიზნეს სტატისტიკის ექსპერტთა ჯგუფის ფორმირება განხორციელდა, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებიდან, რომლებიც ჩაერთვებოდნენ ახალი მეთოდოლოგიური სახელმძღვანელოს მომზადებაში.
ექსპერტთა ჯგუფი გაეროს და ევროსტატის მიერ იმ ქვეყნებიდან შეირჩა, რომლებშიც მათი შეფასებით კარგად იყო განვითარებული ბიზნეს სტატისტიკა და ბიზნეს რეგისტრი. იმავდროულად ქვეყანამ აღნიშნული მიმართულებით მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია დროის მოკლე მონაკვეთში.
ჯგუფის ფორმირებისას, მსოფლიოს სხვადასხვა კონტინენტიდან შეირჩა 5-6 ქვეყანა. აღსანიშნავია, რომ ევროპიდან შერჩეული ქვეყნების ექვსეულში საქართველოც მოხვდა, შემდეგ ქვეყნებთან ერთად: იტალია, საფრანგეთი, ავსტრია, შვეიცარია, გაერთიანებული სამეფო.
ჯგუფის მონაწილე ქვეყნების გამოცდილება განახლებულ მეთოდოლოგიურ სახელმძღვანელოში ჩართული იქნება საუკეთესო პრაქტიკის მაგალითის სახით. არსებული მეთოდოლოგიური სახელმძღვანელოს მოქმედი ვერსია ხელმისაწვდომია ბმულზე:

The Executive Director of Geostat Participates in the Expert Group Meeting
The Executive Director of National Statistics Office of Georgia Mr. Gogita Todradze is participating in the Expert Group Meeting, organized by the United Nations Statistical Commission (UNSC), the Organization for Economic Co-operation and Development (EOCD) and Eurostat. The meeting is held at the National Institute of Statistics and Geography of Mexico (INEGI) on 23-25 May.
The precondition of the meeting was the decision of the UN Statistical Commission on updating the methodological guidelines for business statistics and business registers. At the initial stage the experts group of business statistics was created from various countries of the world to be involved in the preparation process of a new methodological guidelines.
The expert group was selected by the UN and Eurostat from the countries with well-developed business statistics and business registers according to their assessment as well as has made a significant progress in the short period.
During the formation of the group, 5-6 countries were selected from different continents around the world. It is remarkable, that Georgia has been included in six countries selected from Europe together with Italy, France, Austria, Switzerland and the United Kingdom.
The experience of group participants will be included in the updated methodological guidelines as an example of best practices. Current version of existing methodology is available on the following link: