საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი UNESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს წევრად აირჩიეს
16 ოქტომბერს, ქ. ბანგკოკში (ტაილანდის სამეფო) გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანიის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (UNESCAP) სტატისტიკის კომიტეტის მე-6 სესიაზე, სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე, ორი წლის ვადით, სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს წევრად აირჩიეს.
UNESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს წევრთა არჩევნები სესიის პირველივე დღეს გაიმართა, რომელშიც UNESCAP-ის 50-მდე წევრი ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურის ხელმძღვანელები, ასევე გაეროს და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების (UNSD, UNDP, UNICEF, UN WOMAN, FAO, IOM) წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
ბიურო სტატისტიკის კომიტეტის საკონსულტაციო და მაკოორდინირებელი ორგანოა, რომელიც მას თავისი ფუნქციების შესრულებაში ეხმარება. განახლებული ბიურო 5 წევრისგან შედგება, რომელიც საქართველოსთან ერთად, ჩინეთის, მალაიზიის, მიანმარის და სამოას სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელებს აერთიანებს.
რაც შეეხება UNESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტს, ის წარმოადგენს უმაღლესი დონის მთავრობათაშორის ფორმატს და სტატისტიკის საკითხებზე გადაწყვეტილების მიმღებ ორგანოს აზიისა და წყნარი ოკეანიის რეგიონში. კომიტეტის მეექვსე სესია 2018 წლის 16 ოქტომბერს გაიხსნა და მიმდინარე კვირის განმავლობაში გაგრძელდება.
ღონისძიების ფარგლებში გოგიტა თოდრაძემ მონაწილეობა მიიღო მაღალი დონის პანელურ დისკუსიაში და მდგრადი განვითარებისთვის 2030 წლის დღის წესრიგის ფარგლებში, საქართველოში ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების საკითხებზე ისაუბრა.

Executive Director of Geostat was elected as a Member of the Bureau of the UNESCAP Statistics Committee
Date: 17 October 2018
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of National Statistics Office of Georgia was elected as a member of the Bureau of the Statistics Committee for two years at the 6th Session of the Committee on the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific(UNESCAP) in Bangkok (Kingdom of Thailand).
The Elections of the UNESCAP Bureau of the Statistics Committee was held on the first day of the session, with participation of the heads of statistics offices of up to 50 UNESCAP member states, aswell as the representatives from UN and other international organizations (UNSD, UNDP, UNICEF, UN WOMAN, FAO, and IOM).
The Bureau is a consultative and coordinating body of the statistics committee that provides assistance to carry out its functions. The renewed bureau is composed of 5 members, together with Georgia, there are heads of Statistics offices of China, Malaysia, Myanmar and Samoa.
With regard to the UNESCAP statistics committee, it is a high level intergovernmental format and the decision-making body on the issues of statistics in the Asia-Pacific region. The Sixth Session of the Committee was opened on 16 October 2018 and will continue till the end of the week.
Within the framework of the event, Mr. Gogita Todradze took part in the high level panel discussion and talked about sustainable development and official statistics production issues under the 2030 agenda.