თარიღი: 6 მაისი 2019
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური საერთაშორისო ექსპერტების მეორე მისიას მასპინძლობს, რომელიც ევროსტატის მიერ ინიცირებული რეგიონული სტატისტიკური პროგრამის (STEP) ფარგლებში ხორციელდება (Statistics through the Eastern Partnership).
ახალი პროექტი, რომელიც დაფინანსებულია ევროკომისიის მიერ, მიზნად ისახავს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების (Eastern Partnership) დახმარებას ოფიციალური სტატისტიკის შესაძლებლობების განვითარებისა და გაძლიერების თვალსაზრისით, როგორც რეგიონულ, ისე ეროვნულ დონეებზე. პროექტის ფარგლებში, რომელიც დაახლოებით 3 წლის განმავლობაში გაგრძელდება,
დაგეგმილია უცხოელ ექსპერტთა მისიები საქართველოში, ასევე საქსტატის თანამშრომელთა ვიზიტები საზღვარგარეთ, საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარების თვალსაზრისით. მეორე მისიის ფარგლებში, ევროსტატის ექსპერტი, საფრანგეთის საერთაშორისო ტექნიკური დახმარების საჯარო სააგენტოს (Expertise France) წარმომადგენელი ბ-ნი ტიერი კოლეტ (Thierry Coulet) საქსტატის ხელმძღვანელობას, შესაბამისი დარგობრივი დეპარტამენტების უფროსებსა და ოფიციალური სტატისტიკის სხვა მომხმარებლებსა და მწარმოებლებს შეხვდება (საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და საქართველოს ეროვნული ბანკი).
ექსპერტის მანდატის გათვალისწინებით, შეხვედრების მთავარ განსახილველ თემატიკას ბიზნეს სტატისტიკა, ტრანსპორტისა და ენერგეტიკის სტატისტიკა; ეროვნული ანგარიშები და მთავრობის საფინანსო სტატისტიკა; სამომხმარებლო ფასები და მწარმოებლის ფასების მაჩვენებლები; სტატისტიკური ბიზნესის რეგისტრი და ბიზნეს დემოგრაფიის სტატისტიკა; საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკა, ინოვაცია, R&D (კვლევა და განვითარება) და ICT (საინფომაციო და კომუნიკაციის ტექნოლოგიები) სტატისტიკა წარმოადგენს.

The National Statistics Office of Georgia hosts the second mission of international experts, within the framework of the Regional Statistical Program (STEP) initiated by the Eurostat (Statistics through the Eastern Partnership).
The new project is funded by the European Commission and aims to help Eastern Partnership Countries to develop and strengthen capacity building of the official statistics at both regional and national levels. The project will continue for 3 years. Within the framework of the project is planned international experts mission in Georgia, as well as study visits of Geostat staff abroad for sharing international experience.
In the framework of the second mission, Eurostat expert - Mr. Thierry Coulet, the representative of the International Technical Assistance of France will meet with top management of National Statistics Office, Heads of subject matter departments, as well as with users and producers of official statistics (Ministry of Finance of Georgia, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and the National Bank of Georgia).
The main topics for discussion are Business statistics, transport and energy statistics; National Accounts and Government Finance Statistics; Consumer Price and Producer Price Indices; Statistical Business Register and Business demography statistics; Foreign trade statistics, innovation, R & D (research and development) and ICT (international and communication technologies).
It should be mentioned that within the framework of the STEP program, Geostat hosted the first mission in March, 2019.