თარიღი: 14 მაისი 2019
2019 წლის 7 მაისს, ქ. ნიუ-იორკში გამართულ გაერო-ს ეკონომიკური და სოციალური საბჭოს (ECOSOC) შეხვედრაზე საქართველო ერთხმად, კენჭისყრის გარეშე არჩეულ იქნა გაერო-ს სტატისტიკის კომისიის (UNSC) წევრად, 4 წლის ვადით.
წევრობის მანდატი მოიცავს 2020-2023 წლების პერიოდს.
ზემოთ აღნიშნული შეხვედრის ფარგლებში 2020-2023 წლების ვადით საერთო ჯამში გაერო-ს სტატისტიკის კომისიის 8 ახალი წევრი იქნა არჩეული.
გაეროს სტატისტიკის კომისია (UNSC), რომელიც დაარსდა 1947 წელს, გლობალური სტატისტიკური სისტემის უმაღლეს ორგანოს წარმოადგენს, რომელიც აერთიანებს მსოფლიოს მთავარ სტატისტიკოსებს სხვადასხვა ქვეყნებიდან.
კომისია შედგება გაეროს წევრი 24 ქვეყნისაგან, რომლებიც თანაბარი გეოგრაფიული განაწილების საფუძველზე აირჩევიან გაერო-ს ეკონომიკური და სოციალური საბჭოს მიერ, შემდეგი პრინციპით:
- 4 წევრი - აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან
- 7 წევრი - დასავლეთ ევროპის და სხვა ქვეყნებიდან
- 4 წევრი - აზიის ქვეყნებიდან
- 5 წევრი - აფრიკის ქვეყნებიდან
- 4 წევრი - ლათინური ამერიკის და კარიბის ზღვის აუზის ქვეყნებიდან
გაეროს სტატისტიკის კომისია წარმოადგენს საერთაშორისო დონეზე, სტატისტიკური საქმიანობების შესახებ გადაწყვეტილებების მიმღებ უმაღლეს ორგანოს - სტატისტიკური სტანდარტების დანერგვის, კონცეფციებისა და მეთოდოლოგიების შემუშავებისა და მათი ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე განხორციელების კუთხით.
ამასთან, კომისია ზედამხედველობას უწევს გაეროს სტატისტიკის სამმართველოს (UNSD) მუშაობას და ეკონომიკური და სოციალური საბჭოს ფუნქციონალურ ორგანოს წარმოადგენს.
საქართველო გაერო-ს სტატისტიკის კომისიის წევრი პირველად გახდა, რაც ქვეყნისთვის წარმოდგენს უდიდეს შესაძლებლობას, საერთაშორისო დონეზე შესადარისი სტატისტიკური მეთოდოლოგიების შემუშავების, დანერგვის და ოფიციალური სტატისტიკის ხარისხის გაუმჯობესებისა და განვითარების თვალსაზრისით.
კომისიის წევრობა ხაზს უსვამს საქართველოს მთავრობის და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატის) მზაობას, კიდევ უფრო მეტი ძალისხმევა მიმართონ საერთო მიზნების მისაღწევად, რაც ეროვნული სტატისტიკის სისტემის განვითარების ხელშეწყობას გულისხმობს.

On May 7, 2019, at the meeting of the United Nations Economic and Social Council (ECOSOC) held in New York, Georgia unanimously was elected as a member of the United Nations Statistical Commission (UNSC) by acclamation, for a period of 4 years.
Membership mandate includes for the 2020-2023 period. Within the framework of the abovementioned meeting, 8 new members of the United Nations Statistical Commission (UNSC) have been elected for a period of 2020-2023.
The United Nations Statistical Commission (UNSC), founded in 1947, is the highest body of the global statistical system. It brings together the Chief statisticians from different states from around the world.
The Commission consists of 24 member countries of the United Nations elected by the United Nations Economic and Social Council on the basis of an equitable geographical distribution according to the following pattern:
• Seven members from Western European and other States;
• Four members from Eastern European States;
• Four members from Asian States;
• Five members from African States;
• Four members from Latin American and Caribbean States;
It is the highest decision making body for international statistical activities especially the setting of statistical standards, the development of concepts and methods and their implementation at the national and international level.
The Statistical Commission oversees the work of the United Nations Statistics Division (UNSD), and is a functional body of the UN Economic and Social Council.
Georgia became a member of the United Nations Statistical Commission for the first time, which gives the country a great opportunity to develop and introduce comparable statistical methodology to the international standards, in terms of improving and developing the quality of national statistics and the their comparability.
The membership of the Commission emphasizes the readiness of the Government of Georgia and the National Statistics Office of Georgia (GEOSTAT) to apply more and more efforts for achieving the common goals, which means promoting the national statistical system development.