თარიღი: 19 ივნისი 2019
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე, ქ. ბრიუსელში, ევროპის განვითარების დღეების (EDD) ფარგლებში ორგანიზებულ შეხვედრებში, მომხსენებლის რანგში მონაწილეობს.
2019 წლის 18 ივნისს, სტატისტიკის საკითხებზე გამართულ პანელურ დისკუსიაში, რომელსაც მოდერატორობას ევროპის სტატისტიკის სამსახური - ევროსტატი უწევდა, საქსტატთან ერთად მონაწილეობდნენ საფრანგეთის სტატისტიკის სამსახურის (INSEE), ასევე საფრანგეთის საერთაშორისო ტექნიკური დახმარების სააგენტოსა (Expertise France) და ტრენინგებისა და სტატისტიკური კვლევების ინსტიტუტის (AITRS) ხელმძღვანელი პირები.
თავისი მოხსენების ფარგლებში გოგიტა თოდრაძემ ისაუბრა სტატისტიკური მონაცემების როლსა და მნიშვნელობაზე, საქართველოს სტატისტიკის სისტემის განვითარების ძირითად მიმართულებებზე და არსებულ გამოწვევებზე. მან ხაზი გაუსვა ინტენსიური საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობას, ქვეყანაში სტატისტიკის სისტემის განვითარებისა და მისი შემდგომი გაუმჯობესების თვალსაზრისით.
ევროპის განვითარების დღეები ევროკომისიის ორგანიზებით, 2006 წლიდან ყოველწლიურად აღინიშნება. ის წარმოადგენს ევროპის წამყვან ფორუმს, რომელიც სხვადასხვა ქვეყნის 8000-მდე მონაწილეს აერთიანებს. საქსტატი მოცემული სტატუსით აღნიშნულ ღონისძიებაში პირველად მონაწილეობს.

Geostat participates in the event dedicated to the European Development Day
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of National Statistics Office of Georgia is participating the meeting as a speaker, organized within the framework of European Development Days (EDD) in Brussels.
On June 18, 2019, in the panel discussion on statistics moderated by the European Union Statistical Office - Eurostat, with the Executive Director of Geostat, participated the heads of the French National Institute for Statistics and Economic Studies (INSEE),  the French International Technical Assistance Agency (Expertise France) and Arab Institute for Training and Research in Statistics (AITRS).
During the panel discussion, Mr. Todradze in his report pointed out the role and importance of statistical data, the main directions and developments of National Statistical system as well as the existing challenges. Executive Director highlighted the importance of International cooperation, development of statistical system in the country and for its further improvement.
The European Development Days are organized annually since 2006 by the European Commission.
It represents Europe's leading forum and brings together 8000 participants from different countries.