თარიღი: 4 ივლისი 2019
დღეს 4 ივლისს, უწყებათაშორისი საბჭოს პირველი სხდომა გაიმართა. უწყებათაშორისი საბჭო სტატისტიკის სისტემის 2020-2023 წლების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით, საქართველოს მთავრობის დადგენილების საფუძველზე მიმდინარე წლის აპრილში შეიქმნა. საბჭოს თავმჯდომარე საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძეა და იგი თერთმეტი უწყების წარმომადგენლისგან შედგება.
სასტუმრო ,,თბილისი რუმსში“ გამართულ შეხვედრაზე საბჭოს წევრებმა სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი მიმოიხილეს. ისაუბერეს არსებულ გამოწვევებსა და სამომავლო გეგმებზე. მონაწილეებს სიტყვით მიმართა საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ. მისი თქმით, “სტრატეგიული დოკუმენტის მომზადების მიზანს წარმოადგენს ქვეყანაში სტატისტიკის სისტემის განვითარება, სტატისტიკურ მონაცემთა შეგროვების, დამუშავების, გავრცელებისა და გამოყენების გაუმჯობესება. ამასთან, აღნიშნული სტრატეგია განიხილება, როგორც ეროვნული პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც შემუშავდება დაინტერესებული მხარეების აქტიური მონაწილეობით და მოიცავს საშუალო და გრძელვადიან ხედვას ქვეყანაში სტატისტიკის სისტემის შესაძლებლობების გაძლიერებისათვის”.
ღონისძებას უწყებათაშორისი საბჭოს წევრებთან ერთად ესწრებოდნენ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მმართველობის რეფორმის ფონდის (GRF) წარმომადგენლები, ასევე, პროექტში ჩართული საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტები. საერთაშორისო ექსპერტებმა საბჭოს წევრებს თემატური პრეზენტაციები და დოკუმენტები გააცვნეს.
გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ დაქირავებულმა საერთაშორისო ექსპერტმა - ალპერ გუჯუმენგილმა, დამსწრე საზოგადოებას წარუდ¬გი¬ნა პრეზენტაცია, სტრატეგიის კონცეფციისა და განსახორციელებელი ღონისძიებების შესახებ, ხოლო ჯერი ო’ჰანლონის მიერ, წარმოდგენილი იქნა 2018-2019 წლებში ევროსტატის, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) და ევროპის თავისუფალი ვაჭრობის ასოციაციის (EFTA) მიერ განხორციელებული სტატისტიკის სისტემის გლობალური შეფასების დოკუმენტი და მასში არსებული ძირითადი რეკომენდაციები.
შეხვედრის დასასრულს გაიმართა დისკუსია და წარდგენილ იქნა კონკრეტული გეგმები, სტრატეგიული დოკუმენტის შემუშავებისა და ქვეყანაში სტატისტიკის სისტემის შემდგომი განვითარების თვალსაზრისით.

First session of the Inter-Agency Council on developing the Strategy of Statistical System
Today, on July 4, 2019, the first meeting of Inter-Agency Council was held. The council was created for the elaboration of 2020-2023 Strategy of Statistical System and Strategy Action Plan in April of this year, based on the Decree of the Government of Georgia. The council consists of the representatives from eleven agencies and the chairperson of the council is Mr. Gogita Todradze, the Executive Director of GEOSTAT.
During the meeting, held in the “Rooms Hotel”, the members of the council reviewed the elaboration process of the National Statistics Development Strategy and Action Plan, discussed existing challenges and future plans. Mr. Gogita Todradze, Executive Director of GEOSTAT, addressed the participants. He underlined that "the purpose of the preparation of a strategic document is to develop statistical system in the country, to improve the statistical data collection, processing, dissemination and utilization. In addition, the above strategy will be considered as a national policy document that will be developed by active involvement of stakeholders and includes medium and long-term perspectives for strengthening the capacity of statistics in the country".
The meeting was attended by the representatives of the UNDP, Governance Reform Foundation (GRF), as well as international and local experts involved in the project along with members of the Inter-Agency Council. International experts introduced the thematic presentations and documents to the council members.
The International Expert - Mr. Jerry O'Hanlon presented the Global Assessment Document of the Statistical System implemented by the Eurostat, the United Nations Economic Cooperation for Europe (UNECE) and the European Free Trade Association (EFTA) in 2018-2019 and the main recommendations in it, within the meeting.
At the end of the meeting the discussion was held and concrete plans were presented on elaboration of strategic document and further development of the statistical system in the country.