თარიღი: 2 ოქტომბერი 2019
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის თანამშრომლები ბულგარეთში გამართულ ახალგაზრდა სტატისტიკოსების სასწავლო კურსს დაესწრნენ. სოფიაში ჩატარებულ შეხვედრაზე კურსის მონაწილეები სტატისტიკური კვლევის თეორიას გაეცნენ. სასწავლო კურსის ფარგლებში, ბულგარეთის სტატისტიკის ეროვნული ინსტიტუტის წამყვანმა ექსპერტებმა კურსის მონაწილეებს სტატისტიკური კვლევების საკითხებზე თავიანთი პრაქტიკული გამოცდილება გაუზიარეს.სწავლების მონაწილეები ასევე გაეცნენ ბიზნეს სტატისტიკის, შემოსავლებისა და ცხოვრების დონის სტატისტიკის, სამუშაო ძალის, მაკროეკონომიკის სტატისტიკისა და ალტერნატიული მონაცემთა წყაროების (დიდი მონაცემების) სფეროში ბულგარეთის სტატისტიკის ინსტიტუტში და მსოფლიოში არსებულ გამოცდილებას.
აღნიშნული სასწვალო კურსი უკვე მესამე წელია, რაც ბულგარეთის სტატისტიკის ორგანიზებით და ბულგარეთის საგარეო უწყების მხარდაჭერით ხორციელდება. მიმდინარე წელს, აღნიშნულ კურსს მოლდოვის, ბელარუსიის, უკრაინის, საქართველოს, აზერბაიჯანისა და სომხეთის ქვეყნების 24 მონაწილე ესწრებოდა. სასწავლო კურსის დახურვის ცერემონიაზე ოფიციალური ვიზიტით მიწვეულნი იყვნენ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე და სომხეთის რესპუბლიკის სტატისტიკური კომიტეტის პრეზიდენტი სტეფან მნაცაკანიანი.
საქართველოსა და ბულგარეთის სტატისტიკის სამსახურს შორის ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმი 2016 წელს გაფორმდა.

Study visit of Geostat staff members to Bulgaria
The staff members of the National Statistics Office of Georgia attended a training course for young statisticians in Bulgaria. During the meeting held in Sofia, the participants were introduced to the theory of statistical surveys. In the framework of the course leading NSI experts presented their practical experience in the field of statistical surveys. The participants were also acquainted with the world’s best practices in the fields of business statistics, income and living conditions statistics, labour force statistics, macroeconomic statistics and alternative data sources (Big Data).
The course has been held for the three years, organized by the Statistics Bulgaria and supported by the Bulgarian Foreign Ministry. This year, the course was attended by 24 participants from Moldova, Belarus, Ukraine, Georgia, Azerbaijan and Armenia. Mr. Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia and Mr. Stepan Mnatsakanyan, President of the Statistical Committee of the Republic of Armenia, were invited to an official visit at the closing ceremony of the course.
An Agreement on Cooperation in the field of statistics was signed between Georgia and the National statistical institute of the Republic of Bulgaria in 2016.