თარიღი: 29 ნოემბერი 2019
თბილისი, საქართველო: 2019 წლის 29 ნოემბერს, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ, გაეროს ბავშვთა ფონდმა საქართველოში და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნულმა ცენტრმა, 2018-2019 წლებში ჩატარებული მრავალინდიკატორული კლასტერული კვლევის (MICS) შედეგები მედიას წარუდგინეს.
მრავალინდიკატორული კლასტერული კვლევა „მიქსი საქართველო 2018“ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, გლობალური მიქსის პროგრამის ფარგლებში, გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ტექნიკური და ფინანსური მხარდაჭერით და საქართველოს მთავრობასთან აქტიური თანამშრომლობით 2018 წელს ჩაატარა. ტყვიის და წყლის შემოწმების კომპონენტს, რომელიც მთავრობის ინიციატივით კვლევას საქართველოსთვის საგამონაკლისო წესით დაემატა, საქსტატთან და გაეროს ბავშვთა ფონდთან ერთად უძღვებოდა დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი.
MICS-ი განხორციელდა 11 სხვადასხვა დონორის მნიშვნელოვანი მხარდაჭერით, მათ შორისაა - შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტო (SIDA), ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტო (USAID), საფრანგეთის განვითარების სააგენტო (AFD), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტო (SDC), გაეროს მოსახლეობის ფონდი (UNFPA), მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაცია (WHO), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), მსოფლიო ბანკი, იტალიის ჯანმრთელობის ეროვნული ინსტიტუტი და დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრი. საქართველოში ჩატარებული MICS-ი მიზნად ისახავდა მონაცემების შეგროვებას, რომლებიც ხელს შეუწყობს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევისთვის აუცილებელი სტრატეგიული და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავებას.
კვლევის სრული შედეგები დღეს მედიას და კვლევის დონორებს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა ბატონმა გოგიტა თოდრაძემ წარუდგინა. შეხვედრაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის აპარატის უფროსმა ბატონმა გიორგი სახოკიამ, გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა საქართველოში ბატონმა ღასან ხალილმა და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის გენერალურმა დირექტორმა ბატონმა ამირან გამყრელიძემ.
“ჩვენ მოხარულები ვართ, რომ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, გაეროს ბავშვთა ფონდთან ხანგრძლივი პარტნიორობის შედეგად წარმატებით დაასრულა MICS-ი - ეროვნულ დონეზე წარმომადგენლობითი კვლევა, რომელმაც წარმოადგინა ინფორმაცია ბავშვების კეთილდღეობის შესახებ ქვეყნის და რეგიონების მიხედვით. შედეგები აჩვენებს ბავშვების მდგომარეობის გამოსწორების მიმართულებით ბოლო წლების განმავლობაში მიღწეულ პროგრესს, თუმცა ასევე ცხადჰყოფს მნიშვნელოვან გამოწვევებს, რომლებზეც აუცილებელია რეაგირება“ - თქვა გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა, ბატონმა ღასან ხალილმა.
საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ბატონმა გოგიტა თოდრაძემ მადლობა გადაუხადა გაეროს ბავშვთა ფონდს MICS-ის და სხვა აქტივობების მხარდაჭერისთვის და მიულოცა კვლევის განმახორციელებელ გუნდს სამუშაოების წარმატებით დასრულება. მისი თქმით, „აღნიშნული კვლევის მიზანს წარმოადგენდა ქვეყანაში ოჯახების, ქალებისა და ბავშვების მდგომარეობის შესახებ დეტალური მონაცემების შეგროვება. შესაბამისად, კვლევის შედეგად შეგროვდა ხარისხიანი და საერთაშორისო დონეზე შე¬სადარისი მონაცემები სხვადასხვა ჭრილში, რაც მეტად მნიშვნელოვანია მტკიცებულებებზე და¬ფუძ¬ნებული პოლიტიკის შესამუშავებლად“.
„კვლევის განხორციელების ყველა ეტაპზე საქართველოს მთავრობის პოზიცია და მზაობა ნათელი იყო უმნიშვნელოვანესი მონაცემების მოპოვებასთან დაკავშირებით, განსაკუთრებით ისეთ მიმართულებებზე, რომლებიც ხშირ შემთხვევაში, წინასწარი ინფორმაციით, სახარბიელო მაჩვენებლებით არ გამოირჩეოდა. შესაბამისად, მთავრობის ინიციატივით კვლევას საქართველოსთვის საგამონაკლისო წესით დაემატა კრიტიკულად მნიშვნელოვანი კომპონენტები: სისხლში ტყვიის შემცველობა და სასმელი წყლის ხარისხის გაზომვა. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობას, შესაბამის უწყებებს, რომლებსაც უკვე დაწყებული აქვთ აქტიური მუშაობა ამ კუთხით არსებული პრობლემების მოგვარების მიზნით, კვლევის შედეგები დაეხმარება კონკრეტულ დადგენილ მონაცემებზე დაყრდნობით დაგეგმოს შემდეგი ნაბიჯები,“ - განაცხადა პრემიერ-მინისტრის აპარატის უფროსმა ბატონმა გიორგი სახოკიამ.
კვლევის შედეგები განთავსდება გაეროს ბავშვთა ფონდის და საქსტატის ვებგვერდებზე. კვლევა დაეხმარება საქართველოს მთავრობას არსებული პრობლემების დასაძლევად მონაცემებზე დაყრდნობით შეიმუშავოს კონკრეტული სამუშაო გეგმა, რომლის რეალიზაციაც მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევას შეუწყობს ხელს.

The Results of the Largest International Household Survey Launched
Tbilisi, Georgia: On November 29th, 2019 National Statistics Office of Georgia, Administration of the Government of Georgia, UNICEF Georgia and the National Centre for Disease Control and Public Health presented the results of the 2018-2019 Multiple Indicator Cluster Survey (MICS) to the media.
MICS Georgia  2018 was conducted  in 2018 by the National Statistics Office of Georgia within the framework of global MICS program with technical and financial support of UNICEF and in close cooperation with the Government of Georgia.  Lead and water testing components, which were added to the survey at the Government’s initiative as an exception, along with Geostat and UNICEF were conducted under the leadership of NCDC.
The implementation of the MICS was carried out with significant support of 11 different donors, including SIDA, USAID, AFD, SDC, UNFPA, WHO, UNDP, the WB, the Italian National Institute of Health and the NCDC. The MICS in Georgia was an effort to address important gaps in the availability of data to support strategic and evidence-based policymaking towards achieving the Sustainable Development Goals.
The complete results of the Survey were presented today at a media event by Mr. Gogita Todradze, the Executive Director of the National Statistics Office. Mr. Giorgi Sakhokia, Chief of Staff of the Prime Minister’s Office, Dr. Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia and Dr. Amiran Gamkrelidze, the Director General of the National Control and Disease Center addressed the invited guests.
“We are very pleased that the National Statistics Office of Georgia through a longstanding partnership with UNICEF has successfully completed the MICS which is a nationally representative survey with information on the wellbeing of children at country and regional levels. The results clearly show progress made in Georgia over the last few years in improving conditions for children, but it also highlights important challenges that need to be addressed”, said Mr. Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat extended his gratitude to UNICEF Georgia for its support on MICS and other activities and congratulated the survey team and all who contributed to the successful completion of the survey. He added that the aim of this survey was to collect detailed data on the situation of families, women and children in the country. Consequently, the survey collected qualitative and internationally comparable data in a variety of contexts, which is crucial for the development of evidence-based policy.
At every stage of implementation of the survey the Georgian Government has demonstrated a clear  position and readiness  regarding obtainment of very important data, especially in respect of the data, which, according to preliminary information  was not distinguished by  positive indicators. Therefore, at the Government’s initiative critically important components like the level of   lead  and measuring the quality of drinkable water were added to the survey as an exception for Georgia.  It is worth mentioning that the  survey results will   help the  Government of Georgia and relevant agencies, who have already started taking measures to address the identified problems, to plan further steps based on concrete data” – said the Head  of  Prime Minister’s Office Mr. Giorgi Sakhokia.
Full results of the survey will be made public on UNICEF and Geostat websites. The results of the survey will help the Government of Georgia with evidence-based decision making and policy planning to improve the life of vulnerable families and children and help achieve the Sustainable Development Goals.