თარიღი: 5 დეკემბერი 2019
თბილისი. 5 დეკემბერი 2019 – საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, საქსტატმა, დღეს წარადგინა ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების პირველი სტრატეგია, რომელიც 2020-2023 წლებს მოიცავს. საქართველოს ეროვნული პოლიტიკის ეს მნიშვნელოვანი დოკუმენტი სამთავრობო უწყებებთან კოორდინირებით და საერთაშორისო სტატისტიკური ორგანიზაციების რეკომენდაციებსა და გამოცდილებაზე დაყრდნობით შეიქმნა. სტრატეგიის შემუშავება განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვედეთის მთავრობის ხელშეწყობით განხორციელდა.
სტრატეგიის საჯარო წარდგენას საქართველოს მთავრობის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების, ბიზნესისა და მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
“სტრატეგიული დოკუმენტის მიზანია ქვეყანაში სტატისტიკის სისტემის განვითარება, სტატისტიკურ მონაცემთა შეგროვების, დამუშავების, გავრცელებისა და გამოყენების გაუმჯობესება“, - განაცხადა საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ. „ამასთან, აღნიშნული სტრატეგია განიხილება, როგორც ეროვნული პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც შემუშავდა დაინტერესებული მხარეების აქტიური მონაწილეობით და მოიცავს საშუალო და გრძელვადიან ხედვას ქვეყანაში სტატისტიკის სისტემის შესაძლებლობების გაძლიერებისათვის.“
“ობიექტური და სანდო ოფიციალური სტატისტიკის გარეშე საქართველო სწორად ვერ შეაფასებს საკუთარ წარმატებას ქვეყნის პრიორიტეტული ამოცანების შესრულების, მათ შორის, ევროკავშირთან ინტეგრაციისა და მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის გზაზე. "- თქვა გაეროს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელმა ლუიზა ვინტონმა. “ახალი სტრატეგიის განხორციელების შედეგად, საქართველო მიიღებს ყველა აუცილებელ მონაცემს და შესძლებს გაარკვიოს, სად და როგორ უნდა დაკორექტირდეს მისი განვითარების კურსი წარმატების მისაღწევად”.
„მომხმარებელთა საჭიროებებზე დაფუძნებული მაღალი ხარისხის სტატისტიკის წარმოება, მონაცემთა შეგროვებისა და გავრცელების თანამედროვე სისტემების შექმნა და შესაძლებლობების განვითარება მნიშვნელოვანი იქნება სტატისტიკის არეალის გაფართოებისა და მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის შესრულების მიმართულებით“- აღნიშნა საქართველოს პრემიერ მინისტრის აპარატის უფროსმა გიორგი სახოკიამ.
ღონისძიების მსვლელობისას საერთაშორისო ექსპერტმა, ჯერი ო’ჰანლონმა, წარადგინა 2018-2019 წლებში ევროსტატის, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) და ევროპის თავისუფალი ვაჭრობის ასოციაციის (EFTA) მიერ განხორციელებული სტატისტიკის სისტემის გლობალური შეფასების რეკომენდაციები და მათი სტრატეგიის ძირითად მიზნებსა და ამოცანებთან შესაბამისობა. შეხვედრის დასასრულ გაიმართა დისკუსია საქართველოში ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის შემდგომი განვითარების შესახებ.
სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სტრატეგიის დოკუმენტი სტატისტიკური სისტემის სამ ძირითად პრიორიტეტს, მასში შემავალ თორმეტ ამოცანასა და 86 აქტივობას მოიცავს. პრიორიტეტებს შორის არის მომხმარებელთა საჭიროებებზე დაფუძნებული მაღალი ხარისხის სტატისტიკის წარმოება, სტატისტიკის წარმოების ეფექტური, თანამედროვე და უწყვეტი პროცესების ჩამოყალიბება და სტატისტიკის ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება და შესაძლებლობების განვითარება.
საქსტატის სტრატეგიის დოკუმენტზე მუშაობის კოორდინაციის მიზნით, 2019 წლის აპრილში შეიქმნა უწყებათაშორისი საბჭო, რომელსაც საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი თავმჯდომარეობდა და თერთმეტი უწყების წარმომადგენლისგან შედგებოდა.

Date: 5 December 2019
TBILISI. 5 December 2019 – Quality, relevance and professionalism are the three priority areas outlined in Georgia’s first-ever strategy for the national statistical system, which was shared with the public by the National Statistics Office, GEOSTAT, today. The four-year document (2020-2023) is part of a reform package produced by GEOSTAT in close coordination with Government agencies and with support from the United Nations Development Programme (UNDP) and the Government of Sweden. The strategy incorporates comprehensive recommendations received from international partners, including the Statistical Office of the European Union (Eurostat), the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and the European Free Trade Association (EFTA).
“The strategy aims to promote the national statistical system of Georgia, with a focus on improving data collection, processing and dissemination,” said GEOSTAT Director Gogita Todradze. “This national policy document, developed in close partnership with the stakeholders, envisions strengthening of the national statistical system in the midterm and long-term perspective.”
“High-quality data and a modern system of data collection, processing and dissemination are essential for expanding the scope of statistics and supporting national implementation of the sustainable development agenda,” said Prime-Minister’s Chief of Staff Giorgi Sakhokia.
“Without objective and reliable official statistics, Georgia has no way of knowing whether it is making progress towards its priority aims of integration with the European Union and achievement of the Sustainable Development Goals,” said UNDP Head Louisa Vinton. “The new strategy is designed to generate the data that Georgia needs in order to understand how well it is doing and when and where course corrections are needed.”
GEOSTAT data are a reference point for many international assessments, including UNDP’s landmark Human Development Report to be released next week.
A UNDP-recruited international expert, Gerry O'Hanlon, presented a package of recommendations included into the Global Assessment of the Statistical System carried out by Eurostat, UNECE and EFTA in 2018-2019. This was followed by a discussion on the next steps in developing the national statistical system in Georgia.
The strategy for Georgia’s national statistical system includes 12 tasks and 86 activities dedicated to three priority goals: (1) to produce high quality official statistics based on user needs, (2) to build an effective, modern and sustainable statistical process, and (3) to build statistical infrastructure and capacity. The development of the strategy was coordinated by an Inter-Agency Council that was formed in April 2019 and composed of eleven Government agencies under GEOSTAT leadership.
The 2020-2023 strategy for Georgia’s national statistical system is now available on the GEOSTAT and UNDP websites.