საქსტატი სამუშაო ძალის სტატისტიკაში შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის ახალ სტანდარტებს ნერგავს
საქსტატი სამუშაო ძალის სტატისტიკაში შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის ახალ სტანდარტებზე გადადის, რაც გულისხმობს დასაქმების და უმუშევრობის სტატისტიკის მაჩვენებლების გაანგარიშებას ახალი მეთოდოლოგიის შესაბამისად.
საქართველოში დღემდე მოქმედი დასაქმებისა და უმუშევრობის სტატისტიკის მეთოდოლოგიურ საფუძველს წარმოადგენს შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) მიერ შემოთავაზებული სახელმძღვანელო, რომელიც მიღებულია 1982 წელს, შრომის სტატისტიკოსთა მე-13 საერთაშორისო კონფერენციაზე.
ახალი სტანდარტი ILO-ს მიერ შემოთავაზებულ იქნა 2013 წელს, რომელიც ოფიციალურად ძალაში შევიდა 2018 წლის ოქტომბერში, შრომის სტატისტიკოსთა მე-20 საერთაშორისო კონფერენციაზე.
საქართველოში ახალი სტანდარტის დანერგვასთან დაკავშირებული სამუშაოები საქსტატის მიერ აქტიურად მიმდინარეობს 2019 წლიდან, შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციასთან და დანიის სტატისტიკის სამსახურთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ევროკავშირის და ევროსტატის მიერ ინიცირებული პროექტის ფარგლებში.
შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის ახალ მეთოდოლოგიაზე გადასვლა ითვალისწინებს თვითდასაქმებულთა გადაკვალიფიცირებას და სამუშაო ძალის დამატებითი ინდიკატორების გაანგარიშებას. კერძოდ, ახალი სტანდარტით თვითდასაქმებულებად აღარ ჩაითვლებიან საკუთარ ოჯახურ მეურნეობაში მომუშავე პირები, რომლებიც არ არიან ბაზარზე ორიენტირებულები და სასოფლო სამეურნეო პროდუქციას აწარმოებენ უმთავრესად (50%-ზე მეტი) საკუთარი მოხმარებისათვის. აღნიშნული სტატუსის მქონე პირები გადაკვალიფიცირდნენ ან უმუშევართა კატეგორიაში, ან მოსახლეობაში სამუშაო ძალის გარეთ, იმის მიხედვით, ეძებდნენ თუ არა სამუშაოს და მზად იყვნენ თუ არა სამუშაოს დასაწყებად.
როგორც საერთაშორისო პრაქტიკა აჩვენებს, ახალი სტანდარტების დანერგვა განაპირობებს უმუშევრობის დონის ზრდას და დასაქმების დონის მაჩვენებლის შემცირებას. ამასთან, წინა პერიოდის მაჩვენებლებთან ჰარმონიზების მიზნით, უნდა განხორციელდეს წინა ისტორიული მწკრივის გადაანგარიშება.
ახალი მეთოდოლოგიით გაანგარიშებული დასაქმების და უმუშევრობის სტატისტიკის მაჩვენებლები საქსტატის მიერ მიმდინარე წლის 28 დეკემბერს გამოქვეყნდება. იმავდროულად დაგეგმილია წინა ისტორიული მწკრივის განახლება, 2010 წლიდან.

Geostat introduces new standards in Labour Force Statistics developed by the International Labour Organization
Geostat introduces the new standards developed by the International Labour Organization in Labour Force Statistics, which includes the calculation of employment and unemployment statistics in accordance with the new methodology.
.
The methodological basis for the current employment and unemployment statistics in Georgia is the guideline proposed by the International Labour Organization (ILO), adopted in 1982 at the 13th International Conference of Labour Statisticians.
The new standard was proposed by the ILO in 2013 and officially entered into force in October 2018, at the 20th International Conference of Labour Statisticians.
Work on the introduction of the new standard in Georgia has been actively carried out by Geostat since 2019, in close cooperation with the International Labour Organization and the Statistics Denmark, in the framework of a project initiated by the European Union and Eurostat.
The transition to a new methodology of the International Labour Organization involves the reclassification of the self-employed persons and the calculation of additional indicators of the labour force. In particular, according to the new standard, self-employed persons who are not market-oriented and produce agricultural products mainly (more than 50%) for their own consumption will no longer be considered as self-employed. Persons with this status were reclassified into other categories (unemployed, population outside the labour force) depending on whether they are looking for or ready to start a job.
As international practice shows, the introduction of new standards will lead to an increase in the unemployment rate and a decrease in the employment rate. However, in order to harmonize with the indicators of the previous period, the previous historical series should be recalculated.
Employment and unemployment statistics calculated according to the new methodology will be published by Geostat on December 28 this year. In the meantime, it is planned to update the previous historical series, from 2010.