თარიღი: 15 აპრილი 2021
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა რეგიონებში გასვლითი საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყო. პირველი შეხვედრა საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ აჭარაში გამართა.
ქალაქ ბათუმში შეხვედრა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარესთან, თორინიკე რიჟვაძესთან შედგა. შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების ძირითადი მიმართულებები, გაეცნენ საქსტატის გეგმებს, განიხილეს მომხმარებელთა მოთხოვნები და საჭიროებები.
აჭარის მთავრობის თავმჯდომარესთან გამართული შეხვედრის შემდეგ გოგიტა თოდრაძემ გაფართოებული შეხვედრა გამართა აჭარის მთავრობის წარმომადგენლებთან. შეხვედრას ესწრებოდა აჭარის მთავრობის ოთხივე მინისტრი, სსიპ-ების ხელმძღვანელი პირები, მუნიციპალიტეტების მერები, ადგილობრივი მმართველობის და თვითმმართველობის წარმომადგენლები.
შეხვედრის მთავარ მიზანს წარმოადგენდა ადგილობრივი მმართველობისა და თვითმმართველობისათვის საქსტატის სამომავლო გეგმების გაცნობა, ასევე მათი მოთხოვნებისა და საჭიროებების განსაზღვრა.
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის გოგიტა თოდრაძის განცხადებით, სტატისტიკური მონაცემების გამოყენება მნიშვნელოვან დახმარებას გაუწევს ადგილობრივ მმართველობას და თვითმმართველობას სწორი გადაწყვეტილებების მიღებაში. ამასთან, მსგავსი ტიპის საინფორმაციო შეხვედრები უზრუნველყოფს სტატისტიკური ინფორმაციის მომხმარებლების ინფორმირებულობას მათთვის საინტერესო საკითხებთან დაკავშირებით.
„უმნიშვნელოვანესი სამუშაო შეხვედრა შედგა საქსტატის წარმომადგენლებთან. აჭარა ეკონომიკური აქტივობით მეორე რეგიონია, შესაბამისად მნიშვნელოვანია სწორი და გამჭვირვალე სტატისტიკის წარმოება, რათა შემდეგ პერიოდში მოხდეს პრიორიტეტული მიმართულებების სწორი პროგრამული დაგეგმარება და დაფინანსება“.- განაცხადა შეხვედრის შემდეგ აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრმა ჯაბა ფუტკარაძემ.
საქსტატი გეგმავს კონსულტაციები გამართოს ყველა რეგიონის ადგილობრივ მმართველობასთან და თვითმმართველობებთან, რაც გულისხმობს აქტიურ დიალოგს მომხმარებლებთან, მათი მოთხოვნებისა და საჭიროებების შესწავლას, ინფორმაციული ვაკუუმის შევსებას.

Meeting of Geostat in the Autonomous Republic of Adjara
The National Statistics Office of Georgia has started field information meetings in the regions. The first meeting was held by Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat in Adjara.
A meeting was held in Batumi with the Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara, Mr. Tornike Rizhvadze. At the meeting, the parties discussed the main directions of the production of official statistics, as well as the plans of Geostat, and requirements and needs of users.
After the meeting with the Chairman of the Government of Adjara, Mr. Gogita Todradze held an extended meeting with the representatives of the Government of Adjara. The meeting was attended by all four ministers of the Government of Adjara, heads of LEPLs, mayors of municipalities, representatives of local government and self-government.
The main purpose of the meeting was to present the future plans of Geostat for local government and self-government, as well as to determine their requirements and needs.
According to Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, the use of statistical data will significantly help local government and self-government in making the right decisions. Moreover, such information meetings provide statistical information users with information on issues of interest to them.
"A working meeting of high importance was held with the representatives of Geostat. Adjara is the second region with economic activity, therefore it is important to produce accurate and transparent statistics in order to plan and finance the priority areas in the next period," said Mr. Jaba Putkaradze, Minister of Finance and Economy of Adjara.
Geostat plans to consult with local governments and self-governments in all regions, including active dialogue with users, exploring their requirements and needs to fill an information vacuum.