თარიღი: 26 აპრილი 2021
საქსტატი ახალი ინდიკატორის - საცხოვრებელი უძრავი ქონების ფასების ინდექსის (Residential Property Price Index – RPPI) გამოქვეყნებას იწყებს. ინდექსი ასახავს საცხოვრებელი უძრავი ქონების საბაზრო ფასების ცვლილებას დროში. RPPI მაკროეკონომიკური და ფინანსური სტაბილურობის მნიშვნელოვანი ინდიკატორია. მისი ძირითადი მომხმარებლები იქნებიან საქართველოს ეროვნული ბანკი და კერძო დეველოპერები. აღნიშნული მაჩვენებელი გამოიყენება აგრეთვე ეროვნული ანგარიშების მიზნებისთვის და ხელს შეუწყობს როგორც უძრავი ქონების ბაზრის განვითარებას, ისე აღნიშნულ სექტორში შესაძლო რისკების შეფასებას.
ამ მიმართულებით მუშაობა საქსტატმა 2018 წლიდან დაიწყო, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის დახმარებით, „აღმოსავლეთ და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში ეროვნული ანგარიშებისა და ფასების სტატისტიკის გაუმჯობესების“ პროექტის ფარგლებში. სავალუტო ფონდის ექსპერტების მონაწილეობით ჩატარდა რამდენიმე სამუშაო მისია, რომლის შედეგადაც დაინერგა უახლესი საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ინდიკატორი. გარდა ამისა, ინდექსის გაანგარიშებისთვის საჭირო მიკრომონაცემების მიღების მიზნით, საქსტატში დაინერგა მონაცემთა შეგროვების ახალი, თანამედროვე მეთოდი - ვებ-გვერდებიდან ინფორმაციის ავტომატური ჩამოტვირთვა (ე.წ. web scraping), რომელიც მნიშვნელოვნად ზრდის მონაცემთა დაფარვის არეალს, აუმჯობესებს ინფორმაციის ხარისხს, დროულობას და ამსუბუქებს რესპოდენტის ტვირთს.
ამ ეტაპზე საცხოვრებელი უძრავი ქონების ფასების ინდექსი მოიცავს მხოლოდ ქ. თბილისში მდებარე ახალაშენებული და მშენებარე ბინების და კერძო სახლების სეგმენტებს. მომავალში იგეგმება ინდექსის დაფარვის არეალის გაფართოება, სხვა ქალაქების და ბაზრის სხვა სეგმენტების დამატების გზით, რაც კიდევ უფრო გაზრდის ინდიკატორის ხარისხს და მისი გამოყენების სფეროს.
RPPI-ის შესახებ დეტალური ინფორმაციის მისაღებად გთხოვთ, იხილოთ ინდექსის უახლესი მონაცემი და ინდექსის გაანგარიშების მეთოდოლოგიური სახელმძღვანელო, ან დაგვიკავშირდით:

Geostat started publication of the Residential Property Price Index
Geostat started the publication of a new indicator - Residential Property Price Index (RPPI). The index reflects changes in the market prices of residential property over time. RPPI is an important indicator in terms of macroeconomic and financial stability. The main users of this indicator will be the National Bank of Georgia and private developers. This indicator is also used for the purposes of national accounts and will help to develop the real estate market, as well as to assess possible risks in this sector.
Geostat started working on the new indicator in 2018, with the assistance of the International Monetary Fund, within the framework of the project "Improving National Accounts and Price Statistics in Eastern and Southeastern Europe". Several working missions were carried out with the participation of IMF experts, as a result of which an indicator corresponding to the latest international standards was introduced. In addition, a new, modern method of data collection - web scraping - has been introduced at Geostat to obtain the micro-data needed to calculate the index, which significantly increases the data coverage area, improves the quality of information, timeliness and reduces the burden on the respondent.
At this stage, the residential prorerty price index includes only segments of newly built and under construction apartments and private houses in Tbilisi. It is planned to expand the coverage area of the index in the future by adding other cities and other market segments, which will further increase the quality of the indicator and the area of use.
For detailed information on RPPI, please refer to the recent index data and index calculation methodological manual, or contact us: