თარიღი: 15 ოქტომბერი 2021
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, ევროკავშირის პროგრამა Twinning-ის პროექტის ფარგლებში, დანიის სტატისტიკის სამსახურთან აქტიურ თანამშრომლობას განაგრძობს. პროექტის ფარგლებში, 2019 წლის აპრილიდან 2021 წლის მაისის ჩათვლით პერიოდში, დანიელი ექსპერტების დახმარებით საქსტატმა საქონლით საერთაშორისო ვაჭრობის სტატისტიკაში სარკისებური შედარება განახორციელა.
სარკისებური შედარება საქონლით საერთაშორისო ვაჭრობის სტატისტიკაში საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების 2020-2023 წლების სტრატეგიით განსაზღვრულ ერთ-ერთ აქტივობას წარმოადგენს. ამასთან, მისი ჩატარება გათვალისწინებულია ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) განხორციელების 2021-2023 წლების სამოქმედო გეგმით.
საგარეო ვაჭრობის მონაცემების სარკისებური ანალიზი წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე ხშირად გამოყენებულ მეთოდს პარტნიორ ქვეყნებს შორის არსებული საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკური მონაცემების ხარისხის შესაფასებლად.
თეორიულად, ერთი ქვეყნიდან განხორციელებული ექსპორტი სარკის ანარეკლივით უნდა აისახოს პარტნიორი ქვეყნების იმპორტში. რეალურად კი, პრაქტიკაში მათ შორის განსხვავებებია და ზოგჯერ მნიშვნელოვანიც. აღნიშნულიდან გამომდინარე, თანმიმდევრული და შესადარისი სტატისტიკური მონაცემების წარმოებისთვის აუცილებელია, უდიდესი ასიმეტრიის მქონე პარტნიორი ქვეყნებისა და საქონლის გამოვლენა და მისი გამომწვევი ძირითადი მიზეზების დადგენა.
Twinning-ის პროექტის ფარგლებში განხორციელდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის საქონლით საერთაშორისო ვაჭრობის ამსახველი მონაცემების დეტალური ანალიზი ქვეყნების და სასაქონლო პოზიციების მიხედვით.
ასიმეტრიის ანალიზისათვის გამოყენებული იქნა მონაცემთა სამი ძირითადი წყარო: საქსტატის ინფორმაცია, „Comext“-ისა (ევროსტატი) და „Comtrade“-ის (გაერო) მონაცემთა ბაზები.
განხორციელდა ექვსი პარტნიორი ქვეყნის (ბულგარეთი, საბერძნეთი, იტალია, ნიდერლანდები, გერმანია, რუმინეთი) და მათთან დაკავშირებული უმსხვილესი სასაქონლო ჯგუფების ანალიზი. შედეგად
მომზადდა საქონლით საერთაშორისო ვაჭრობის სტატისტიკის სარკისებური შედარების ანგარიში, რომელიც მოიცავს პროექტის მიმოხილვას, საქსტატში არსებული პრაქტიკის აღწერას საქონლით საერთაშორისო ვაჭრობის წარმოების მიმართულებით, სარკისებური შედარების ჩატარებისას გამოვლენილ პრობლემურ საკითხებს და ასიმეტრიის შესაძლო მიზეზებთან დაკავშირებულ ძირითად მიგნებებს.

Geostat Published the Report on Mirror Comparison in International Merchandise Trade Statistics (IMTS)
National Statistics Office of Georgia continues cooperation with Statistics Denmark within the framework of the EU Twinning project. In the period from April 2019 to May 2021, with the guidance of Danish experts Geostat has carried out Mirror Comparison in International Merchandise Trade Statistics (IMTS).
Mirror Comparison in IMTS is one of the activities defined by the National Strategy for the Development of Official Statistics of Georgia 2020-2023. In addition, Mirror Comparison is set out in the 2021-2023 Action Plan for the Implementation of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the European Union.
Mirror analysis of foreign trade data is one of the most commonly used instruments for comparison data quality of external trade statistics between partner countries in trade.
In theory, exports from one country should be the mirror image of imports to its partner countries. In practice, there are discrepancies between the two. Thus, identification of partner countries and commodities with largest asymmetries and identifying the main reasons causing them is essential for production of coherent and comparable statistical data.
Within the framework of the Twinning project, a detailed analysis of the data series reflecting the international merchandise trade between Georgia and the European Union was carried out by countries and commodity positions.
Three data sources were used in order to extract data and create tables for analyzing asymmetries: Geostat data, Comext (Eurostat) and Comtrade (UN) databases.
The compilation was followed by the selection of six partner countries (Bulgaria, Greece, Italy, Netherlands, Germany, Romania) and the largest commodity groups relevant to them. The result of the work is a Report on Mirror Comparison in International Merchandise Trade Statistics (IMTS), which includes an overview of the project, compilation practice of External Merchandise Trade Statistics in Georgia, specific examinations identified during the Mirror Comparison and key findings concerning possible reasons causing asymmetries.