თარიღი: 19 ოქტომბერი 2021
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, ევროკავშირის პროგრამა Twinning-ის პროექტის ფარგლებში, დანიის სტატისტიკის სამსახურთან თანამშრომლობას განაგრძობს.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, გასულ კვირას, საქსტატმა ჩეხი ექსპერტების მისიას უმასპინძლა. შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ეროვნული ანგარიშების მიმართულებით მეთოდოლოგიური სამუშაოების კერძოდ კი დაუკვირვებადი ეკონომიკის შეფასების გაუმჯობესება.
მისიის ფარგლებში ჩეხმა ექსპერტებმა, ქართველ კოლეგებთან ერთად, შეიმუშავეს დაუკვირვებადი ეკონომიკის მატრიცა ევროსტატის მეთოდოლოგიის შესაბამისად. მიღწეული შედეგები მნიშვნელოვანია ეროვნულ ანგარიშებში დაუკვირვებადი ეკონომიკის შეფასების სრულყოფისათვის.
Twinning-ის პროექტის განხორციელება საქსტატში, 2019 წლის აპრილიდან დაიწყო და 2021 წლის ნოემბრამდე გაგრძელდება. პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს სტატისტიკის შესაძლებლობების შემდგომ გაძლიერებას, საქსტატის მიერ დროული, საერთაშორისო დონეზე შესადარისი და სანდო მონაცემების წარმოების თვალსაზრისით.

Improving the assessment of the unobserved economy
The National Statistics Office of Georgia continues cooperation with the Statistics Denmark within the framework of the EU Twinning project.
In the framework of this project, Geostat hosted a mission of Czech experts last week. The purpose of the meeting was to improve the assessment of methodological work in the field of national accounts, in particular to improve the assessment of the unobserved economy.
During the mission, the Czech experts, together with their Georgian colleagues, developed an unobserved economy matrix in accordance with the Eurostat methodology. The results achieved are important for improving the assessment of the unobserved economy in national accounts.
The implementation of the Twinning project at Geostat started in April 2019 and will last until November 2021. The aim of the project is to further strengthen Georgia's statistical capacity in terms of producing timely, internationally comparable and reliable data by Geostat.