საქსტატი მოკლევადიანი სტატისტიკის მაჩვენებლების წარმოებას იწყებს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური ბიზნეს სექტორის ბრუნვის მოცულობის ყოველთვიური და ნამუშევარი საათების კვარტალური ინდექსების გაანგარიშებას იწყებს.
აღნიშნული ინდექსების გაანგარიშება წარმოადგენს საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის სისტემის 2020-2023 წლების სტრატეგიით განსაზღვრულ ერთ-ერთ აქტივობას, რომელიც მიმდინარეობდა ევროკავშირის პროგრამა Twinning-ის პროექტის ფარგლებში.
ბრუნვის მოცულობის ინდექსის გაანგარიშება განხორციელდა საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის მონაცემებზე დაყრდნობით, ხოლო ნამუშევარი საათების ინდექსების წარმოება მიმდინარეობს საქსტატის მიერ  ორგანიზებული კვარტალური გამოკვლევის საფუძველზე.
უნდა აღინიშნოს, რომ ზემოთ ხსენებული ინდექსების გაანგარიშება ეფუძნება საერთაშორისო სტანდარტებს. ამასთან, გაანგარიშების პროცესში  აქტიურად მონაწილეობდნენ დანიის და ფინეთის სტატისტიკის სამსახურის ექსპერტები.

Date: 30 December 2021
National Statistics Office of Georgia starts producing turnover value monthly indices and hours worked quarterly indices of business sector.
Producing of the indices is one of the activities defined by the Strategy of Official Statistics System of Georgia 2020-2023, which took place within the framework of the EU Twinning project.
Turnover value indices are calculated on the basis of administrative data of Revenue Services of the Ministry of Finance of Georgia, while hours worked indices are calculated on the basis of the quarterly survey conducted by Geostat.
It should be mentioned that producing of the above mentioned indices are based on the international standards. In addition, experts from the Statistics Offices of Denmark and Finland were actively participating in the calculation processes.