თარიღი: 20 იანვარი 2022
2022 წლის 20 იანვარს გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (ESCAP) სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს მორიგი სხდომა გაიმართა.
ბიუროს სხდომას, რომელიც წელს პირველად ჩატარდა, საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ხელმძღვანელობდა, გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის რანგში.
დღევანდელი შეხვედრის თემას სტატისტიკის კომიტეტის რიგით მე-8 სესიის დღის წესრიგი და მოსამზადებელი სამუშაოები, 2022 წლის მარტში დაგეგმილი გაეროს სტატისტიკის კომისიის 53-ე სესიაზე განსახილველი საკითხები, ასევე კომიტეტისა და ბიუროს სამომავლო გეგმები წარმოადგენდა.
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ გახსნა და ბიუროს წევრებს გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის ახალი დირექტორი წარუდგინა, რომელიც 2021 წლის ნოემბერში დაინიშნა.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა ასევე ისაუბრეს 2021 წლის ოქტომბერს, ქ. ბერნში (შვეიცარია) ჩატარებულ გაეროს მსოფლიო მონაცემთა ფორუმზე და მიღწეულ შედეგებზე.
ბიუროს სხდომას გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის სამდივნო, ბიუროს წევრები, აზიისა და წყნარი ოკეანეს ქვეყნების სტატისტიკური სამსახურების ხელმძღვანელი პირები, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის ბიუროს თავმჯდომარედ, ორი წლის ვადით 2020 წლის აგვისტოში აირჩიეს.

Mr. Gogita Todradze Chaired the Meeting of the Bureau of the Committee on Statistics
The next meeting of the Bureau of the Committee on Statistics of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) was held, on January 20, 2022.
The session of the Bureau, held for the first time this year, was chaired by Mr. Gogita Tordradze, Executive Director of Geostat and the Chair of the ESCAP Committee on Statistics.
The provisional agenda and the preliminary work for the 8th Session of the Committee on Statistics, consultations about the 53rd Session of the United Nations Statistical Commission scheduled for March 2022, as well as future plans of the Committee and the Bureau were the main topics of today’s meeting.
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat opened the meeting with the welcome speech and introduced the Director of the ESCAP’s Statistical Division, who was appointed in November 2021.
During the meeting participants also discussed the results of the UN World Data Forum which was held in Bern, Switzerland in October 2021.
The session of the bureau was attended by the secretariat of the ESCAP’s Statistical Division, the members of the bureau, the heads of National Statistics Offices in Asia and the Pacific as well as the representatives of the international organizations.
It should be mentioned that Mr. Gogita Todradze was elected as the Chair of the Bureau of Committee on Statistics of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific for a two-year term in August 2020.