თარიღი: 25 თებერვალი 2022
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ახალი სტატისტიკური პროდუქტის - პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების (Foreign Direct Investments - FDI) პორტალის პრეზენტაცია გამართა. სასტუმრო ,,თბილისი მარიოტში“ შეკრებილ საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გოგიტა თოდრაძემ მიმართა. უწყების ხელმძღვანელის განმარტებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების პორტალი წარმოადგენს თვისობრივად ახალ მიმართულებას, უცხოური ინვესტიციების მონაცემთა ვიზუალიზაციისა და გავრცელების კუთხით.
ახალი პორტალი მონაცემთა გავრცელების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან, ინტერაქტიულ პლატფორმას წარმოადგენს, რომელიც სტატისტიკური ინფორმაციის მომხმარებლებს სთავაზობს პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებთან დაკავშირებულ მაჩვენებლებს სხვადასხვა ჭრილში.
FDI-ის ახალი პორტალის მეშვეობით, მომხმარებლებს აქვთ შესაძლებლობა, სურვილისა და საჭიროების შესაბამისად, მოახდინონ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მონაცემთა გენერირება ქვეყანა-სექტორის ან სექტორი-ქვეყნის ჭრილში, შეადარონ ორი საანგარიშო პერიოდის FDI ძირითადი ქვეყნების, სექტორების და კომპონენტების მიხედვით და ა.შ.
პორტალზე განთავსებულია მსოფლიოს ინტერაქტიული რუკა, რომელზეც წარმოდგენილია მონაცემები საქართველოს პირდაპირი ინვესტორი ქვეყნების მიხედვით, რაც წარმოადგენს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ანალიზის ერთ-ერთ საუკეთესო საშუალებას. აქვე განთავსებულია მონაცემთა აღრიცხვისას გამოყენებული კლასიფიკაციები, მაჩვენებელთა გაანგარიშების მეთოდოლოგია, მათ შორის ვიდეორგოლი სურდო თარჯიმნის გახმოვანებით და მეტამონაცემები.
ახალი პროდუქტი საქსტატის ვებ-გვერდზე ხელმისაწვდომია დღეიდან, ქართულ და ინგლისურ ენებზე. ამასთან, მასზე არსებულ მონაცემთა განახლება განხორციელდება ყოველკვარტალურად, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მონაცემების გავრცელების პარალელურად.

Geostat developed the interactive portal of Foreign Direct Investment
National Statistics Office of Georgia held a presentation of a new product - "Foreign Direct Investments - FDI ". In Tbilisi Marriot Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, addressed the attendants with the welcome speech.  According to the head of GEOSTAT, the Foreign Direct Investment Portal is a new direction in terms of data visualization and dissemination of foreign investment data.
The new portal is one of the most important, interactive platform for data dissemination, which allows users of statistical information indicators  related to Foreign Direct  Investment in various contexts.
Through the new FDI portal, the users have the opportunity, according to their wish and need, to generate Foreign Direct Investment data by country-sector or sector-country, compare two FDI reporting periods by major countries, sectors and components, and etc.
There is an interactive world map on the portal which presents the data by investor countries of Georgia directly, and it is also one of the best tools for analyzing Foreign Direct Investment. Also there are the classifications used in the data accounting, the methodology for calculation of key indicators, including the video with the pronunciation of sign language translation  and metadata.
The new product is available on the Geostat website from today, in Georgian and English languages. The data will be updated on a quarterly basis, in parallel with the dissemination of Foreign Direct Investment data.