თარიღი: 30 მაისი 2022
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს, ა(ა)იპ „ჯეოქეისს“ და „საინფორმაციო სააგენტო კომერსანტს“ შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. სამმხრივ დოკუმენტს ხელი საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ, „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ ვიქტორ ყიფიანმა და ,,კომერსანტის“ მმართველმა პარტნიორმა გიორგი აბაშიშვილმა მოაწერეს.
მემორანდუმის მიზანია, საზოგადოებაში ეკონომიკური განათლების ამაღლება და ეკონომიკისა და ბიზნესის კვლევების პოპულარიზაციის ხელშეწყობა. მემორანდუმი განსაზღვრავს მხარეთა უფლება - მოვალეობებს, ინფორმაციის მოთხოვნისა და გაცემის პროცესში.
საქსტატი კომპეტენციის ფარგლებში „კომერსანტს“ და „ჯეოქეისს“ მიაწვდის საჭირო ინფორმაციას, რაც ხელს შეუწყობს მათი საქმიანობის ეფექტურად წარმართვას, ხოლო თავის მხრივ „კომერსანტი“ და „ჯეოქეისი“, უზრუნველყოფენ მათ აუდიტორიასთან საქსტატის კომუნიკაციას და მისი პროდუქტების პოპულარიზაციას.
მემორანდუმის ფარგლებში ჩატარდება ერთობლივი შეხვედრები და ღონისძიებები, რაც უზრუნველყოფს დაინტერესებული მხარეების ინფორმირებას მათთვის საინტერესო საკითხებზე.
თანამშრომლობის ფარგლებში, აღნიშნული დოკუმენტი ხელს შეუწყობს მხარეებს შორის საჭირო და მნიშვნელოვანი ინფორმაციის გაცვლას.

Geostat has signed a Memorandum of Understanding with Geocase and Commersant
A Memorandum of Understanding was signed between the National Statistics Office of Georgia, Georgian think tank organization "Geocase” and  the information agency “Commersant". The tripartite document was signed by Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, Mr.Viktor Kipiani, Chairman of Geocase, and Mr.Giorgi Abashishvili, Managing Partner of Commersant.
The purpose of the memorandum is to increase economic education and promote economic and business research in the society. The Memorandum prescribes the rights and responsibilities of the parties in the process of requesting and exchanging information.
In the framework of the signed memorandum Geostat will provide the necessary information to Commersant and  GeoCase in  the scope of its competence , which will help effective implementations of their activities, on the other hand they will provide  Geostat’s communication with their audience and promote statistical products upon the interest.
In the framework of the memorandum will conduct joint meetings and events, and will ensure the stakeholders with  necessary information as well.
As a result of cooperation, this document will facilitate the exchange of necessary and important information between the parties.