თარიღი: 16 ივნისი 2022
16 ივნისს, სასტუმრო „თბილისი მარიოტში“, ოფიციალური სტატისიტიკის მწარმოებელი უწყებებისთვის ჩატარდა სემინარი - სტატისტიკის ეროვნული სისტემის კოორდინაციისა და სამართლებრივი ნორმების სრულყოფის საკითხებზე, რომელსაც ხელმძღვანელობდა ბრიტანელი ექსპერტი ბ-ნი მაიკ ჰიუზი.
აღსანიშნავია, რომ საერთშორისო ექსპერტის მისია ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „სტატისტიკა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფარგლებში“ (STEP - Statistics Through Eastern Partnership) განხორციელდა.
ღონისძიების ფარგლებში დამსწრე საზოგადოებას საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ მისასალმებელი სიტყვით მიმართა და მონაწილეებს ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ საქართველოს კანონის განახლებული ვერსიის პროექტი წარუდგინა.
შეხვედრაზე ბრიტანელმა ექსპერტმა სტატისტიკის ეროვნული სისტემის კოორდინაციის საფუძვლებსა და საკანონმდებლო ბაზის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის აუცილებლობაზე ისაუბრა. ხაზი გაესვა კოორდინაციის პრაქტიკული მექანიზმების გამოყენების მნიშვნელობას გაეროს „ოფიციალური სტატისტიკის ფუნდამენტური პრინციპებისა“ და „ევროპის სტატისტიკის პრაქტიკის კოდექსის“ შესაბამისად.
შეხვედრის დასასრულს, მაიკ ჰიუზმა შეაჯამა მისიის შედეგები და საქართველოს საგზაო რუკაზე დაყრდნობით, სამომავლო გეგმები ჩამოაყალიბა.
შეხვედრის მეორე ნაწილი დაეთმო დისკუსიას, რომელიც მონაწილეების დიდი ინტერესის გათვალისწინებით კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა.
STEP-ი ევროსტატის მიერ ინიცირებული პირველი რეგიონული პროექტია, რომლის მიზანს წარმოადგენს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში (Eastern Partnership) ოფიციალური სტატისტიკის შესაძლებლობების განვითარება და გაძლიერება.

International Expert Seminar with the Producers of Official Statistics
On June 16, was held an International Expert Seminar, led by the British expert Mr. Mike Hughes for the producers of official statistics on the issues of coordination of the National Statistical System (NSS) and improvement of legal norms, at the “Tbilisi Marriott Hotel”.
It should be noted that the mission of the international expert was implemented by the EU-funded project "Statistics Through the Eastern Partnership" (STEP - Statistics Through Eastern Partnership).
Gogita Todradze, Executive Director of GEOSTAT addressed the audience with opening remarks and presented an updated version of the Law of Georgia on Official Statistics to the participants.
At the meeting, the British expert spoke about the basic coordination of the National Statistical System and the need to bring the legal framework in line with international standards. The importance of applying practical coordination mechanisms in accordance with the UN Fundamental Principles of Official Statistics and the” European Statistics Code of Practice” was emphasized.
At the end of the meeting, Mike Hughes summarized the results of the mission and based on the road map of Georgia, made future plans.
The second part of the meeting was dedicated to the discussion, which was held in a question-and-answer mode, taking into account the great interest of the participants.
STEP is the first regional project initiated by Eurostat, which aims to develop and strengthen the capacity of official statistics in the Eastern Partnership countries.