თარიღი: 15 ივლისი 2022
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა რეგიონებში გასვლითი საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყო. შეხვედრის მიზანს წარმოადგენს ადგილობრივი მმართველობისა და თვითმმართველობებისთვის საქსტატის ძირითადი პრიორიტეტებისა და სამომავლო გეგმების გაცნობა, სტატისტიკურ მონაცემებთან დაკავშირებით მათი საჭიროებების განსაზღვრა და შესაბამისი ინფორმაციული უზრუნველყოფა.
გურია პირველი რეგიონია, სადაც საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა შეხვედრა გამართა. ღონისძიებას ესწრებოდა გურიის გუბერნატორი გიორგი ურუშაძე, რეგიონის სამივე მუნიციპალიტეტის მერი, ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და გურიის რეგიონალური სტატისტიკის ბიუროს წარმომადგენლები.
როგორც შეხვედრის შემდეგ საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ აღნიშნა, სტატისტიკურ მონაცემებზე ხელმისაწვდომობა მნიშვნელოვან დახმარებას გაუწევს ადგილობრივი მმართველობისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლებს, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავებისა და სწორი გადაწყვეტილებების მიღებაში. ამასთან, მსგავსი სახის საინფორმაციო შეხვედრები მნიშვნელოვანია და ხელს შეუწყობს მომხმარებელთა ინფორმირებულობის ამაღლებას, მათთვის საინტერესო საკითხებთან დაკავშირებით.
შეხვედრის ფარგლებში გაიმართა დისკუსია, განიხილეს სტატისტიკურ მონაცემებთან დაკავშირებით მუნიციპალიტეტების საჭიროებები და იმსჯელეს საქსტატის სამომავლო გეგმებში მისი ასახვის შესაძლებლობებზე.
საქსტატი გეგმავს წლის განმავლობაში კონსულტაციები გამართოს ყველა რეგიონის ადგილობრივ მმართველობასთან და თვითმმართველობებთან, რაც გულისხმობს რეგიონულ, ასევე მუნიციპალურ დონეზე მოთხოვნებისა და საჭიროებების შესწავლას და აქტიურ დიალოგს თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან.

The National Statistics Office of Georgia has started the informational meetings with users. The first meeting was held in Guria region, the audience was the users of statistical information of Ozurgeti, Lanchkhuti and Chokhatauri municipalities - self-government employees, representatives of the business sector, non-governmental organizations, academia and the media.
The main objective of the meeting was to introduce the necessary information, methodologies as well as the data production process by Geostat to the statistical data users in Guria region.
Within the framework of the meeting, participants got information about the main directions of the development of Georgian statistical system, products, services and future plans developed by Geostat as well as the methodologies for calculating statistical indicators and issues related to their use; Various statistical indicators and data needs were discussed in the planning and decision making process.
Mr. Gogita Todradze, the Executive Director of National Statistics office of Georgia has stated, such kind of informational meetings are very important for the statistical data users and facilitate to raise awareness regarding issues of interest to them.
The National Statistics Office of Georgia plans to hold meetings with the representatives of all regions, business sector, non-governmental organizations, academia, as well as the media.