საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა 103 წლის იუბილე აღნიშნა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა დაარსებიდან 103 წლის იუბილე აღნიშნა.  საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით გუშინ,  25 ივლისს,  საზეიმო ღონისძიება გაიმართა.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას, მისასალმებელი სიტყვით საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ, საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის  კომიტეტის თავმჯდომარემ დავით სონღულაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის  კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილემ ეკა სეფაშვილმა, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ გენადი არველაძემ, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ მირზა გელაშვილმა და  საქართველოს ბიზნეს  ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა ლევან ვეფხვაძემ მიმართეს.
გოგიტა თოდრაძემ დამსწრე საზოგადოებას მიულოცა სტატისტიკის სამსახურის  103  წლის იუბილე და პრეზენტაციის სახით, საქსტატში განხორციელებული და დაგეგმილი პროექტები წარუდგინა. მან მადლობა გადაუხადა სამსახურის თითოეულ თანამშრომელს ნაყოფიერი საქმიანობისთვის.   „1919 წლის 25 ივლისს შეიქმნა ქვეყნის პირველი სტატისტიკის სამსახური, რომელმაც განვითარების ძალიან რთული და იმავდროულად მნიშვნელოვანი გზა განვლო. ყველა სტატისტიკოს, ასევე საქსტატის ყველა გულშემატკივარს ვულოცავ დღევანდელ დღეს, ვუსურვებ წინსვლას და წარმატებებს პროფესიულ საქმიანობაში“- განაცხადა გოგიტა თოდრაძემ.
„ვულოცავ სტატისტიკის სამსახურს 103 წლის იუბილეს. ის ერთ-ერთი უძველესი სამსახურია ჩვენს ქვეყანაში. დღეს ვხედავთ, რომ სტატისტის სამსახური ყოველწლიურად აფართოებს და უფრო ხარისხიანს ხდის თავის საქმიანობას, რაც თავისთავად ხელს უწყობს და ეხმარება ქვეყანას სწორი ეკონომიკური პოლიტიკის დაგეგმვაში“ - აღნიშნა  საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის  კომიტეტის თავმჯდომარემ დავით სონღულაშვილმა.
ღონისძიებაზე წარმატებულ და ღვაწლმოსილ თანამშრომლებს, ინფორმაციის მომწოდებელ საუკეთესო ბიზნეს კომპანიებს, ასევე საერთაშორისო და ადგილობრივ ორგანიზაციებს სპეციალური სიგელებით გადაეცათ.
103 წლის იუბილესადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებაზე აღმასრულებელმა დირექტორმა  საპატიო სიგელი გადასცა საქსტატის ღვაწლმოსილ თანამშრომელს, რომლებიც სტატისტიკის სისტემაში უკვე 50 წელზე მეტია მუშაობს.
ღონისძიებაზე მოწვეულმა სტუმრებმა, სპეციალურად ამ დღისთვის საქსტატის მიერ მომზადებული ვიდეო რგოლი იხილეს, სადაც ასახულია სტატისტიკის სამსახურის ისტორია და დღევანდელი საქმიანობა.

The National Statistics Office of Georgia celebrated its 103rd anniversary. To honor this remarkable date a special event was held yesterday, on 25 July.
Mr. Gogita Todradze, the Executive Director of the National Statistics Office of Georgia, Mr. David Songhulashvili, Chairman of the Sector Economy and Economic Policy Committee, Ms. Eka Sepashvili, deputy Chairman of the Sector Economy and Economic Policy Committee of the Parliament of Georgia, Mr. Genadi Arveladze, the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Mr. Mirza Gelashvili, the deputy Minister of Finance of Georgia and Mr. Levan Vepkhvadze, Executive Director of the Georgian Business Association (BAG)  addressed the audience with a welcoming speech.
Mr. Gogita Todradze congratulated the audience on the 103rd anniversary of the Statistics Office and presented the implemented and planned projects at Geostat. He expressed a sincere gratitude towards each employee for their fruitful work. "On July 25, 1919, the country's first statistical service was established, that has gone through a very difficult and at the same time important way of development. I congratulate all statisticians, as well as all supporters of Geostat, on this day. I wish them progress and success in their professional activities" – stated Mr. Gogita Todradze.
"I congratulate the Statistics Office on its 103rd anniversary. It is one of the oldest services in our country. Today, we see that the Geostat expands and makes its activities more qualitative every year, which in itself contributes and helps the country in planning the right economic policy" – mentioned Mr. David Songhulashvili, Chairman of the Sector Economy and Economic Policy Committee of The Parliament of Georgia.
At the event, successful and meritorious employees, the best business companies providing information, as well as international and local organizations were awarded with special certificates.
The Executive Director awarded the Geostat's employee, who has been working in the statistical system for more than 50 years with the Certificate of Honor at this celebration event dedicated to the 103rd anniversary.
Invited guests had an opportunity to see a video prepared by Geostat specially for this day, which describes the history of the Statistics Office and its current activities.
The first Statistics Office of the country was established on July 25, 1919. Therefore, the mentioned date is connected with the beginning of production of official statistics in Georgia