თარიღი: 10 ოქტომბერი 2022
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურსა და  გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტს  შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. ორმხრივ დოკუმენტს ხელი მოაწერეს საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ და გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის რექტორმა მამუკა თავხელიძემ.
გაფორმებული დოკუმენტის თანახმად, გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის  სტუდენტები უწყებაში სასწავლო პრაქტიკას გაივლიან, რაც მათ ცოდნის გაღრმავებაში და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაუმჯობესებაში დაეხმარება. საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის, გოგიტა თოდრაძის განცხადებით, ძალიან მნიშვნელოვანია უმაღლეს სასწავლებლებთან მსგავსი სახის თანამშრომლობა. მისი თქმით, ეს ერთის მხრივ, ხელს შეუწყობს სტუდენტების აქტიურ ჩართულობას საქსტატის საქმიანობაში, ხოლო მეორეს მხრივ, უწყებას საშუალება ეძლევა გამორჩეულ სტუდენტებს დასაქმების პერსპექტივა შეუქმნას.
მემორანდუმის მიზანია მხარეების ერთობლივი ძალისხმევითა და მხარდაჭერით ხელი შეუწყოს სტუდენტების კვალიფიკაციის ამაღლებასა და პროფესიული უნარ - ჩვევების გამომუშავებას.
მემორანდუმის გაფორმების შემდეგ საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის საჯარო ლექცია ჩაატარა თემაზე - „ოფიციალური სტატისტიკის სისტემის განვითარების ძირითადი მიმართულებები“. გოგიტა თოდრაძემ სტუდენტებს გააცნო სტატისტიკის სისტემის განვითარების ძირითადი მიმართულებები, ბოლო პერიოდში საქსტატში განხორციელებული ცვლილებები და სამომავლო გეგმები გააცნო. პრეზენტაციის შემდეგ შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა. სტუდენტებმა და პროფესორ მასწავლებლებმა მათთვის საინტერესო საკითხებზე დეტალური ინფორმაცია მიიღეს.

A Memorandum of Understanding was signed between the National Statistics Office of Georgia and Grigol Robakidze University. The memorandum was signed by Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat and Mr.     Mamuka Tavkhelidze, Rector of Grigol Robakidze University.
According to the signed document, the students of Grigol Robakidze University will undergo internships at Geostat, which will help them to deepen their knowledge and improve their practical skills. As Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat stated, such cooperation with higher education institutions is of high importance. According to him, on the one hand, it will promote the active involvement of students in the activities of Geostat, and on the other hand, the agency will enable outstanding students to create employment prospects.
The purpose of the memorandum is to promote the improving students' qualifications and development of professional skills through the joint efforts and support of the parties.
After the signing of the memorandum, the executive director of Geostat held a public lecture for the students of Grigol Robakidze University on the topic - "The main directions of the development of the official statistical system". Mr. Gogita Todradze introduced the students to the main directions of the development of the statistical system, the changes made in the statistical system in the recent period and the future plans. After the presentation, the meeting was held in a question-and-answer mode. Students and lecturers received detailed information on issues of interest to them.