საქსტატი სოფლის მეურნეობის სტატისტიკაში თანამედროვე ტექნოლოგიებს ნერგავს
14 ნოემბერს   აზიის განვითარების ბანკის  (ADB)  ორგანიზებით, ტექნიკური დახმარების პროექტის „ახალი სტატისტიკური რესურსების განვითარება და შესაძლებლობების ზრდა მონაცემთა ახალ წყაროებსა და ტექნოლოგიებში“ შეხვედრა გაიმართა.
პროექტი სამ მიმართულებას მოიცავს: დისტანციური ზონდირება და გეოსივრცითი ანალიზი, სატელიტური ანგარიშების განვითარება ეროვნულ ანგარიშებში და მობილური ოპერატორის მონაცემების გამოყენება მოსახლეობის მობილობის შესაფასებლად.
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმ  გოგიტა თოდრაძემ გახსნა. როგორც მან აღნიშნა: ,, საქსტატისთვის ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს თანამშრომელთა შესაძლებლობების, მათი პროფესიული უნარების განვითარებაზე ზრუნვა, რაც პირდაპირ კავშირშია ხარისხიანი, გაუმჯობესებული სტატისტიკური მონაცემების წარმოებასთან, ანალიზური საქმიანობის გაუმჯობესებასთან და მონაცემთა გავრცელების თანამედროვე და ეფექტური სისტემების დანერგვასთან.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა აზიის განვითარების ბანკის წარმომადგენელი საქართველოში ბატონი შეინ როზენტალი, იაპონიის ელჩის მოადგილეს ბატონი სუძუკი ტოშიუკი და იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში ბატონ ჰიროიუკი მორსი.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში 15 ნოემბრიდან 18 ნოემბრის ჩათვლით  საქსტატის თანამშრომლებს ჩაუტარდებათ  საბაზისო ტრენინგი ისეთ მნიშვნელოვან საკითხზე, როგორიც არის დისტანციური ზონდირება და გეოსივრცითი ანალიზი. აღნიშნულ ტრენინგში მონაწილეობას მიიღებს სოფლის მეურნეობის სტატისტიკისა და აგრეთვე, გეოგრაფიულ საინფორმაციო სისტემების მიმართულებით მომუშავე საქსტატის თანამშრომლები.

Geostat is introducing new technologies in the agricultural statistics
On 14 November the meeting, organized by the Asian Development Bank was held in the framework of the project: “Development of New Statistical Resources and Building Capacity in New Data Sources and Technologies”
The project covers three directions: remote sensing and geospatial analysis, introduction of satellite accounts in national accounts and assessment of population mobility using mobile phone data.
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat opened the meeting with the welcome speech. “Caring for the professional and personal development of employees remains one of the top priorities for Geostat, since improving staff professional skills and capacities is directly related to the production of high quality, improved statistical data, also to the improvement of analytical activities and the introduction of modern and effective data dissemination systems as well”, stated Mr. Todradze.
Mr. Shane Rosenthal, Asian Development Bank Country Director for Georgia, Mr. Suzuki Toshiyuki, Deputy Chief of Mission Embassy of Japan in Georgia and Mr. Hiroyuki Mori, Japan International Cooperation Agency Representative in Georgia gave the speech at the event as well.
In the framework of the above-mentioned project, the trainings will be held for Geostat employees, working in the direction of agricultural statistics and geographic information systems.