გოგიტა თოდრაძე გაეროს მსოფლიო მონაცემთა ფორუმში მონაწილეობს
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე, მსოფლიო მონაცემთა ფორუმში მონაწილეობს, რომელიც ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ქ. ჰანჯოუში, 24-დან 27 აპრილის ჩათვლით მიმდინარეობს.
მსოფლიო მონაცემთა ფორუმი აერთიანებს სტატისტიკოსებს და ინფორმაციის მომხმარებლებს კერძო და სახელმწიფო სექტორიდან, საერთაშორისო და რეგიონალური ორგანიზაციებიდან, ასევე მედიის, აკადემიის და სამოქალაქო საზოგადოებიდან.
ფორუმი რამდენიმე თემატური მიმართულებით მიმდინარეობს, მათ შორისაა უკეთესი მონაცემებისთვის ახალი შესაძლებლობების განვითარება, ინოვაციები და თანამედროვე ტექნოლოგიები ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების პროცესში, სტატისტიკური მონაცემებისადმი მომხმარებელთა ნდობის ამაღლება, უკეთესი გადაწყვეტილების მისაღებად მონაცემთა გამოყენების ხელშეწყობა და სხვა.
ფორუმის გახსნისას მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს გაეროს გენერალურმა მდივანმა - ანტონიუ გუტერეშმა, გაეროს სტატისტიკის სამსახურის (UNSD) დირექტორმა, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ვიცე პრემიერმა და სხვა მაღალი თანამდებობის პირებმა.
ფორუმის ფარგლებში გოგიტა თოდრაძემ მონაწილეობა მიიღო სხვადასხვა პანელურ დისკუსიებში და სამუშაო შეხვედრებში, რომლებიც გაეროს და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ორგანიზებით გაიმართა. მოხსენებისას მან დამსწრე საზოგადოებასთან ისაუბრა ქვეყანაში სხვადასხვა მიმართულებით, ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების  პრაქტიკის, არსებული გამოწვევებისა და ალტერნატიულ მონაცემთა წყაროების გამოყენების შესაძლებლობების შესახებ.
ფორუმში მონაწილეობს მსოფლიოს 100-ზე მეტი ქვეყანის 2500-მდე წარმომადგენელი, მათ შორის არიან სხვადასხვა ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელი პირები, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ექსპერტები და მაღალი თანამდებობის პირები.

Mr. Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia participates in UN World Data Forum, which takes part on April 24- 27 in Hangzhou, People’s Republic of China.
The UN World Data Forum brings together statisticians and data users from the private and public sectors, international organizations and regional agencies, as well as the media, academia and civil society.
The forum covers several thematic areas, including the development of new opportunities for better data, innovations and modern technologies in the production of official statistics, increasing users’ trust in statistical data and to promote the use of data for better decision-making, and others.
Mr. Antonio Guterres, the Secretary-General of the United Nations (UN), Director of the United Nations Statistics Division (UNSD, the Vise Prime Minister of People’s Republic of China and other high representatives addressed to delegates at the opening UN World Data Forum
Within the UN World Data Forum Mr. Gogita Todradze took part in several panel discussion and meetings organized by the United Nations and other international organizations. During his statement, Mr. Todradze stated to the audience about the practice of producing the official statistics in the country, exciting challenges and the possibility of using alternative data sources.
More than 100 countries up to 2500 representatives from around the world participate in the Forum, including the different Heads of National Statistics Offices, representatives of international and local organizations, experts and senior officials.