საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გენდერული სტატისტიკის ექსპერტთა ჯგუფის მაღალი დონის შეხვედრაში მონაწილეობს
თარიღი: 12 მაისი 2023
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე, აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე პაატა შავიშვილი და სოციალური სტატისტიკის დეპარტამენტის უფროსი ვასილ წაქაძე   გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) მიერ ორგანიზებულ, გენდერული სტატისტიკის ექსპერტთა ჯგუფის მაღალი დონის შეხვედრაში მონაწილეობენ, რომელიც ქ. ჟენევაში 9-12 მაისის პერიოდში მიმდინარეობს.
შეხვედრის  ფარგლებში განიხილება  გაეროს წევრ ქვეყნებში გენდერული სტატისტიკის წარმოების მიმართულებით არსებული მდგომარეობა, გამოწვევები და სამომავლო გეგმები. სხვა საკითხებთან ერთად ყურადღება ეთმობა ქალთა მიმართ ძალადობის და  დროის გამოყენების გამოკვლევების, გენდერულად დისაგრეგირებული მონაცემების შეგროვებისა და გავრცელების საკითხებს.
საქსტატის წარმომადგენლები აქტიურად მონაწილეობენ გაეროს მიერ ორგანიზებულ თემატურ სესიებსა და პანელურ დისკუსიებში, რა დროსაც დამსწრე საზოგადოებას უზიარებენ საქართველოს გამოცდილებას, ქვეყანაში გენდერული სტატისტიკის წარმოების შესახებ, ასევე მონაცემთა შეგროვებისა და გავრცელების პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენების, საქსტატის ბოლოდროინდელი მიღწევებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ ღონისძიების ფარგლებში, თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით, ხორციელდება ინდივიდუალური შეხვედრები საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სხვადასხვა ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურების წარმომადგენლებთან.

Mr. Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia participates in the High-Level Expert Group Meeting on Gender Statistics
Date: 12 May 2023
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia, Mr. Paata Shavishvili, Deputy Executive Director and Mr. Vasil Tsakadze Head of Social Statistics Department of Geostat are participating in the High-Level Expert Group meeting on Gender Statistics organized by the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) in Geneva, from May 9-12.
During the meeting will be discussed the current situation, challenges and future plans in the direction of production of gender statistics in UN member states . The main priority of the meeting is the collection and dissemination of disaggregated data on Gender Statistics, time use survey and the Violence against Women.
The Geostat representatives actively participate in thematic sessions and panel discussions during the meeting organized by the United Nations. Also, they share Georgia’s experience regarding to the production on Gender statistics, modern technologies to collect and disseminate the data in the country, as well as recent development and future plans of the National Statistics Office.
It should be noted that in the framework of the Expert group meeting in order to facilitate and develop bilateral cooperation, the representative of Geostat held the  individual meetings with representatives of international organizations and statistical institutions of different countries.