თარიღი: 10 ოქტომბერი 2023
საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ მონაწილეობა მიიღო გენდერულ საკითხებთან დაკავშირებულ პანელურ დისკუსიაში, რომელიც საქართველოს ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნული ასოციაციის, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს ორგანიზებით ჩატარდა.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ მუნიციპალიტეტების მერები, ადგილობრივი მმართველობისა და თვითმმართველობის, საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, ასევე საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ადგილობრივ დონეზე გენდერული თანასწორობის პოლიტიკის კუთხით არსებულ პრიორიტეტებსა და გამოწვევებზე მსჯელობა, ადგილობრივ ცხოვრებაში ქალთა და კაცთა თანასწორობის შესახებ ევროპულ ქარტიასთან მუნიციპალიტეტების შეერთების ადვოკატირება და ადგილობრივ დონეზე გენდერული თანასწორობის დღის წესრიგის მხარდაჭერა.
გოგიტა თოდრაძემ დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა პრეზენტაცია საქსტატის მიერ ჩატარებული დროის გამოყენების გამოკვლევის შედეგების შესახებ. ისაუბრა გამოკვლევის ძირითად მიგნებებსა და არსებული გამოწვევებზე, როგორიცაა ქალისა და კაცის მიერ დღე-ღამის განმავლობაში სხვადასხვა აქტივობაზე დახარჯული საშუალო დრო, აუნაზღაურებელი საოჯახო საქმიანობა, დასაქმება, სწავლა და მათთან დაკავშირებული აქტივობები და სხვა.

Gogita Todradze Participated in a Panel discussion on Gender-Related Issues
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat participated in the panel discussion on gender- related issues. The panel discussion was organized by the National Association of Local Authorities of Georgia, the UN Women and the Swiss Agency for Development and Cooperation.
The meeting was attended by the Mayors of municipalities, representatives from local government and self-government, legislative and executive authorities, as well as international and local organizations.
The primary objective of the meeting was to deliberate on the priorities and challenges concerning gender equality policies at the local level. It also aimed to advocate for the inclusion of municipalities to the European Charter for Equality of women and men in local life, and to facilitate the gender equality agenda at the local level.
During the meeting, Mr. Gogita Todradze presented the outcomes of the Time Use Survey conducted by Geostat. He briefed on the key findings of the survey and the current challenges, including the average time spent during the day and night by men and women on various activities, unpaid domestic work, employment activities, learning and related activities etc.