საქსტატი 2024-2027 წლების სტრატეგიაზე მუშაობს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური 2024-2027 წლების ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სტრატეგიაზე მუშაობს.
ამ მიზნით, 28-29 ნოემბერს, სასტუმრო “ჰილტონ გარდენ ინნ”-ში, „2024-2027 წლების ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სამოქმედო გეგმის“ შემუშავების სამუშაო ჯგუფების პირველი შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრაში მონაწილეობს საქსტატისა და უწყებათაშორის საბჭოში ჩართული ყველა უწყების წარმომადგენელი.
სტრატეგიის მომზადების უმთავრეს მიზანს წარმოადგენს ქვეყანაში ეფექტიანი ეროვნული სტატისტიკური სისტემის განვითარება, სტატისტიკურ მონაცემთა შეგროვების, დამუშავების, გავრცელებისა და გამოყენების მიზნით.
აღნიშნულ სტრატეგიაზე მუშაობა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით ხორციელდება და მასში ჩართულნი არიან საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტები.

The National Statistics Office of Georgia is working on the Strategy 2024-2027
The National Statistics Office of Georgia is in the process and actively engaged in formulating the National Strategy for the Development of Official Statistics for the period 2024-2027.
For this purpose, the first meeting of the working groups was held on November 28-29, at the "Hilton Garden Inn" hotel, focusing on the development Action Plan for the National Statistical System of Official Statistics for 2024-2027.
Representatives from all agencies as well as the Geostat and the Inter -Agency Council actively participated in the meeting.
The main goal of this strategy is to enhance the efficiency of the  National Statistical System, with a focus on improving statistical data collection, processing,  dissemination and use within the country.
The formulation of the above-mentioned strategy is carried out with the support of the United Nations Development Program (UNDP) with active participation from both international and local experts.