რეგიონული და მუნიციპალური სტატისტიკის პორტალს ახალი მაჩვენებლები დაემატა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, რეგიონული და მუნიციპალური სტატისტიკის პორტალს   40 ახალი მაჩვენებელი დაამატა.
ამჟამად პორტალზე მუნიციპალურ დონეზე ჩაშლილი 124 მაჩვენებელია განთავსებული, რომელიც მოიცავს ინფორმაციას მოსახლეობისა და დემოგრაფიის, ჯანდაცვის, განათლების, კულტურის, მშენებლობის, ტურიზმის, ბიზნეს რეგისტრის, ბიზნეს სექტორის და სხვა სექტორების შესახებ. პორტალი მომხმარებელს საშუალებას აძლევს შედარდეს ძირითადი მაჩვენებლები, როგორც რეგიონების  ასევე მუნიციპალიტეტების  დონეზე.
რეგიონული და მუნიციპალური სტატისტიკის პორტალი  ევროკავშირის, დანიისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ მხარდაჭერილი პროექტის ფარგლებში მომზადდა და მისი  მიზანია მუნიციპალურ დონეზე სტატისტიკური შესაძლებლობების განვითარება, სტატისტიკის წარმოების გაუმჯობესება და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდა, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს ადგილობრივ დონეზე განვითარების ღონისძიებების დაგეგმვასა და მონიტორინგს.
მუნიციპალიტეტების დონეზე სტატისტიკური მონაცემების წარმოების შესაძლებლობების ზრდა საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების 2020-2023 წლებისა და დეცენტრალიზაციის 2020-2025 წლების სტრატეგიებით  განსაზღვრული ერთ-ერთი პრიორიტეტია. ზემოაღნიშნული სტრატეგიების ფარგლებში, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური და გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ევროკავშირისა და დანიის მთავრობის დაფინანსებით, თანამშრომლობენ ადგილობრივ დონეზე საჭიროებებზე დაფუძნებული სტატისტიკის წარმოების გაუმჯობესებისათვის.

Date: 28 December 2023
The National Statistics office of Georgia (GEOSTAT)has introduced 40 new indicators to the regional and municipal statistics portal. Currently, the portal has 124 indicators, providing at the municipal level. These indicators include various information on population and demography, health, education, culture, construction, tourism, business register, business sector and other sectors. The portal allows user to compare key indicators at both municipal and regional level.
The regional and municipal statistics portal was developed within the framework of the project supported by the European Union, Denmark and the United Nations Development Program (UNDP). The objective is to enhance statistical capacities at the municipal level, improve the production of statistics and increase the information accessibility which will contribute to the planning and monitoring of development measures at the local level.
Increasing the capacity for producing statistical data at the municipal level is one of the priority determined by the 2020-2023 National Strategy for the Development of Official Statistics of Georgia and the 2020-2025 strategies for decentralization. Within the framework of the above-mentioned strategies, the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, the National Statistics Office of Georgia and the United Nations Development Program (UNDP), with funding from the European Union and the Danish government, are collaborating to improve the production of needs-based statistics at the local level.