საქართველოს სტატისტიკის სისტემა მსოფლიოში მე-16 ადგილზეა
მსოფლიოს ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურების შესაფასებლად, მსოფლიო ბანკი ყოველწლიურად სტატისტიკური ეფექტურობის ინდიკატორებს (Statistical Performance Indicators – SPI) ანგარიშობს. აღნიშნული მაჩვენებლები წარმოადგენენ ქვეყანაში არსებული სტატისტიკის სისტემის ეფექტიანობის შეფასებისა და მისი შემდგომი გაუმჯობესების შესაძლებლობას.
მსოფლიო ბანკის უახლესი მონაცემების მიხედვით, რომელიც 2022 წელს ეხება, სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების მიხედვით მსოფლიოში პირველ სამეულს - ფინეთი, ნორვეგია და კანადა იკავებდა, რომელთა სტატისტიკის სისტემაც 100-დან 93 ქულით შეფასდა.
საქართველო რეიტინგში მე-16-ე ადგილზეა - 90,7 ქულით და უსწრებს ევროკავშირის 15 ქვეყანას (ავსტრია, ესტონეთი, პორტუგალია, სლოვაკეთი, ბელგია, ლატვია, საბერძნეთი, ლიეტუვა, უნგრეთი, ლუქსემბურგი, კვიპროსი, რუმინეთი, ბულგარეთი, ხორვატია და მალტა). ამასთან, ჩვენი ქვეყანა ევროპის საუკეთესო ქვეყნების ოცეულში მე-14 ადგილს იკავებს, ხოლო რეგიონში ლიდერობს და პირველ ადგილზეა.
იმავე ანგარიშის თანახმად, საქართველო ასევე უსწრებს ისეთ განვითარებულ ქვეყნებს, როგორიცაა შვეიცარია, გაერთიანებული სამეფო, იაპონია, სინგაპური, ავსტრალია, ახალი ზელანდია, კორეის რესპუბლიკა, ისლანდია და ისრაელი.
მსოფლიო ბანკის შეფასება სხვადასხვა კრიტერიუმის მიხედვით ხორციელდება, რომელიც 5 მიმართულებას, 22 განზომილებასა და 50-ზე მეტ ინდიკატორს აერთიანებს. შეფასება ეფუძნება ისეთ მახასიათებლებს, როგორიცაა მომხმარებელთა საჭიროებებზე ორიენტირებული მონაცემები, მათი დისაგრეგაციის დონე და ხარისხი, სტატისტიკური სერვისები და მისი გამოყენება, მონაცემებზე ხელმისაწვდომობა, წყაროები, კანონმდებლობა, ინფრასტრუქტურა, საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობა, საერთაშორისო თანამშრომლობა და სხვა.
მსოფლიო ბანკი აღნიშნულ შეფასებას დამოუკიდებლად, სხვადასხვა წყაროზე დაყრდნობით ახორციელებს. მისი მიზანია ქვეყნებში არსებული სტატისტიკის ეროვნული სისტემის მდგრადობისა და განვითარების დონის შეფასება - მომხმარებელზე ორიენტირებული, სანდო და მაღალი ხარისხის ოფიციალური სტატისტიკის საწარმოებლად, რაც მნიშვნელოვანია გლობალური კეთილდღეობისა და პროგრესის მისაღწევად.
მსოფლიო ბანკი, ქვეყნების სტატისტიკის სისტემების შეფასებას, აღნიშნული ინდიკატორების მიხედვით 2016 წლიდან ახორციელებს. 2022 წლის შეფასების ანგარიში, მეთოდოლოგია და შესაბამისი დეტალები ქვემოთ მოცემულ ბმულზეა ხელმისაწვდომი:

Date: 15 February 2024
According to the data of the World Bank, the National Statistical System of Georgia ranks 16th Globally.
In order to assess the statistical offices of the countries throughout the world, the World Bank annually calculates Statistical Performance Indicators - SPI. The indicators are the opportunity to evaluate the effectiveness of the statistics system of the country and to improve it the future.
According to the latest data of the World Bank which refers to 2022, the first three countries in the world in terms of the development of the National Statistics System are Finland, Norway and Canada. The statistics systems of these countries were scored with 93 points out of 100.
Georgia holds the 16th position with a score of 90.7 points, surpassing 15 EU countries (Austria, Estonia, Portugal, Slovakia, Belgium, Latvia, Greece, Lithuania, Hungary, Luxembourg, Cyprus, Romania, Bulgaria, Croatia, and Malta). Moreover, our country ranks 14th on the list of the top European countries, and is the leader in the region, ranking the 1st place.
According to the same report, Georgia is also surpassing such developed countries as are Switzerland, United Kingdom, Japan, Singapore, Australia, New Zealand, Republic of Korea, Iceland and Israel.
The assessment of the World Bank is carried out according to various criteria, which combines 5 pillars, 22 dimensions and more than 50 indicators. The assessment is based on such characteristics as user-oriented data, the level and quality of their disaggregation, statistical services and its use, access to data, sources, legislation, infrastructure, compliance with international standards, international cooperation etc.
The assessment by the World Bank is carries out independently, based on various sources. Its purpose is to assess the level of sustainability and development of National Statistical Systems - to produce user-oriented, reliable and high-quality official statistics, which are important for achieving global prosperity and progress.
The World bank has been assessing the countries around the globe according to these indicators sicne 2016. The World Bank Assessment Report, methodology and additional details are available at the following links: