თარიღი: 22 თებერვალი 2024
19-22 თებერვალს საქსტატი სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში ეგვიპტის დაგეგმვისა და ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დელეგაციას მასპინძლობს. სასწავლო ვიზიტი აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მაკროეკონომიკური სტაბილიზაციისა და რეფორმის პროექტის ფარგლებში მიმდინარეობს.
სასწავლო ვიზიტის მიზანი ეროვნული ანგარიშების წარმოების გამოცდილების გაზიარებაა. შეხვედრის ძირითად თემატიკას წარმოადგენს მთლიანი შიდა პროდუქტისა და სხვა ძირითადი მაკროეკონომიკური ინდიკატორების გაანგარიშება, რესურსებისა და გამოყენების ცხრილები, მაჩვენებლების ისტორიული მწკრივის გადასინჯვის პრაქტიკა და ეროვნული ანგარიშების შედგენისთვის საჭირო მონაცემთა ძირითადი წყაროები.

Date: 22 February 2024
The National Statistics Office of Georgia is hosting a delegation from the Egyptian Ministry of Planning and Economic Development for a study visit from February 19-22. The visit is being conducted as part of the Macroeconomic Stabilization and Reform Project supported by the US Agency for International Development (USAID).
The main objective of the study visit is to exchange experiences in producing national accounts. Key topics to be discussed during the meeting include the calculation of Gross Domestic Product and other essential macroeconomic indicators, tables of resources and usage, the process of revising historical indicator series, and the primary data sources necessary for national accounts preparations.