თარიღი: 26 მარტი 2024
სტატისტიკის სისტემის 2024-2027 წლების სტრატეგიისა და შესაბამისი სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით, საქსტატში უწყებათაშორისი საბჭოს რიგით მეორე სხდომა გაიმართა, რომელსაც საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ხელმძღვანელობდა.
საბჭოს შემადგენლობა თერთმეტი წევრით განისაზღვრება და აერთიანებს საქართველოს ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზედენტს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას და რვა სამინისტროს წარმომადგენელს, მინისტრის მოადგილეების დონეზე.
შეხვედრის პირველ ნაწილში საბჭოს წევრებმა მოისმინეს 2020-2023 წლების სტრატეგიისა და 2022-2023 წლების სამოქმედო გეგმის განხორციელების მონიტორინგის წლიური ანგარიში. სამოქმედო გეგმა შემუშავებული იყო პოლიტიკის დაგეგმვის, მონიტორინგის და შეფასების სახელმძღვანელოს მოთხოვნების შესაბამისად და მოიცავდა 3 მიზანს, 11 ამოცანასა და 70 აქტივობას. გოგიტა თოდრაძემ საბჭოს წევრებს დეტალურად წარუდგინა ინფორმაცია თითოეული მიზნითა და ამოცანებით განსაზღვრული სამუშაოების შესრულების შესახებ, პასუხისმგებელი უწყებების, საჭირო ბიუჯეტისა და შესრულების ვადების მითითებით. საბჭომ ერთხმად დაამტკიცა ანგარიში, რომელიც უახლოეს დღეებში განთავსდება საქსტატის ვებ-გვერდზე.
შეხვედრის მეორე ნაწილი დაეთმო 2024-2027 წლების სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესისა და პოლიტიკის ამ დოკუმენტების პროექტის დეტალურ მიმოხილვას. აღნიშნული პოლიტიკის დოკუმენტები შემუშავებულია გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით. დოკუმენტი ითვალისწინებს ეროვნულ და საერთაშორისო საჭიროებებს, პასუხობს პოლიტიკის შემუშავებისთვის საჭირო მონაცემებზე მოთხოვნას, განსაზღვრავს სტატისტიკის განვითარების პრიორიტეტულ მიმართულებებს; უზრუნველყოფს სტატისტიკური ღონისძიებების ჩატარების გონივრულობას და ფინანსური რესურსების განაწილებას.
პოლიტიკის დოკუმენტების პროექტი მომზადებულია პოლიტიკის დაგეგმვის, მონიტორინგის და შეფასების სახელმძღვანელოს მოთხოვნების შესაბამისად. ამავე სტრატეგიის 2024-2025 წლების სამოქმედო გეგმა კი შედგება 3 მიზნის, 9 ამოცანისა და 91 აქტივობისგან.
შეხვედრას უწყებათაშორისი საბჭოს წევრებთან ერთად ესწრებოდნენ პროექტში ჩართული ადგილობრივი ექსპერტი, საქსტატისა და სხვა უწყებების წარმომადგენლები.
შეხვედრის დასასრულს საბჭოს წევრებმა ერთხმად მოიწონეს წარმოდგენილი პოლიტიკის დოკუმენტების პროექტი. დოკუმენტები გაიგზავნება საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში დასამტკიცებლად, რის შემდეგაც განთავსდება საქსტატის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე.

The 4th session of the Interagency Council was held by Geostat in order to review the National Strategy for Development of Official Statistics for 2024-2027 and associated Action Plan. Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat Chaired the Council meeting.
The council consists of 12 members, including the Vice President of the National Bank of Georgia, Administration of the Government of Georgia and representatives of the 8 Ministries at the level of deputy ministers.
During the first part of the meeting, the annual Implementation and Monitoring Report of the National Strategy for Development of Official Statistics for 2021 - 2023 and Action Plan were introduced to the members of the council. The action plan was developed in accordance with the requirements of the Policy Planning, Monitoring and Evaluation Handbook and included 3 goals, 11 tasks and 70 activities. Mr. Gogita Todradze presented detailed information to the members of the council about the implementation of the work defined by each goal and task, indicating the responsible agencies, the required budget and the deadlines for implementation. The council approved the report, which will be posted on Geostat website in the next few days.
The second part of the meeting was dedicated to the process of the development of the National Strategy for Development of Official Statistics for 2024-2027 and Action Plan as well as the detailed review of the draft Policy Documents. These policy documents have been developed by the support of the United Nations Development Program (UNDP). The document is focused on national and international needs, responds to the demand for data needed for policy development, defines the priority directions for statistical development; Ensures reasonableness of statistical activities and distribution of financial resources.
The draft policy documents have been prepared in accordance with the requirements of the Policy Planning, Monitoring and Evaluation Handbook. The action plan for 2024 -2025 of the same strategy consists of 3 goals, 9 tasks and 91 activities.
Along with the members of the interagency council the meeting was attended by the local experts involved in the project, representatives of Geostat and other agencies.
At the end of the meeting, the council members approved the presented draft policy documents. The documents will be sent to the Government of Georgia for approval. After this, the documents will be published at the official website of Geostat.