თარიღი: 8 აპრილი 2024
8 აპრილს საქართველოს მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერის საკოორდინაციო სამთავრობო კომისიამ მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერის პროგრამის განახლებული პროექტი დაამტკიცა.
კომისიის სხდომა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის ხელმძღვანელობით მთავრობის ადმინისტრაციაში გაიმართა.
სხდომაზე საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ კომისიის წევრებს წარუდგინა ინფორმაცია აღწერის მეთოდოლოგიისა და კითხვარების შესახებ.
საქართველოს მოსახლეობის მომდევნო საყოველთაო აღწერის თარიღად განსაზღვრულია 2024 წლის 14 ნოემბრიდან 19 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდი.
ფინანსური და ადამიანური რესურსების ოპტიმალურად გამოყენების მიზნით, მოსახლეობის აღწერასთან ერთად, ჩატარდება სასოფლო-სამეურნეო აღწერაც. სოციალური და დემოგრაფიული სახის მონაცემებთან ერთად, სპეციალური კითხვარის მეშვეობით შეგროვდება ინფორმაცია შინამეურნეობების სასოფლო-სამეურნეო აქტიურობის შესახებ. აღწერის წინასწარი შედეგები 2025 წლის ივნისში, ხოლო საბოლოო შედეგები 2026 წლის ივნისში გამოქვეყნდება.

The Session of the Governmental Coordination Commission for Census
On April 8, the Government Coordination Commission of General Population and Agricultural Census of Georgia approved the updated draft of the population and agricultural census program.
The session of the commission was held at the Government of Georgia and chaired by Mr. Irakli Kobakhidze, the Prime Minister of Georgia.
During the meeting, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia presented information about the Census methodology and questionnaires to the members of the commission.
The period from November 14 to December 19, 2024, has been designated as the date of the next General Population Census of Georgia.
In order to optimize the use financial and human resources, the Agricultural Census will be conducted together with the Population Census, an agricultural census will be conducted. Along with social and demographic data, information regarding agricultural activity of households will be collected through a relevant questionnaire. The preliminary results of the Census will be published in June 2025, and the final results in June 2026.