საქსტატში გარემოს სტატისტიკის სექტორული შეფასება მიმდინარეობს
30 აპრილიდან 2 მაისის ჩათვლით  საქსტატი უცხოელ ექსპერტებს მასპინძლობს. აღნიშნული სამუშაო ვიზიტი გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) ორგანიზებით ტარდება და მიზნად ისახავს გარემოს სტატისტიკის სექტორულ შეფასებას.
სექტორული შეფასების მისიის შემადგენლობაში შედიან გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE), გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (UN ESCAP), გაეროს გარემოს პროგრამისა (UNEP) და ლუქსემბურგის სტატისტიკის სამსახურის წარმომადგენლები.
სექტორული შეფასების მისიის მიზანს წარმოადგენს საქართველოში გარემოს სტატისტიკის ძირეული შეფასება და მისი საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის განსაზღვრა. მისიის დროს გაიმართება სამუშაო შეხვედრები საქსტატის თანამშრომლებთან, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, გარემოს საკითხებზე მომუშავე სხვადასხვა სააგენტოებთან, სტატისტიკური ინფორმაციის მომხმარებლებთან და სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან (მედია, სამეცნიერო წრე და სხვ.).
მისიის შემდეგ, უცხოელი ექსპერტების მიერ მომზადდება დასკვნა და შესაბამისი რეკომენდაციები, რომელიც მნიშვნელოვანი სახელმძღვანელო დოკუმენტი იქნება გარემოს სტატისტიკის შემდგომი განვითარებისთვის.
გარემოს სტატისტიკის განვითარება საქსტატის ერთ-ერთი პრიორიტეტია და იგი წარმოდგენილია საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სტრატეგიის (2024-2027) სამოქმედო გეგმაში.

Sector Review of Environmental Statistics is Underway in Geostat
From April 30 to May 2, Geostat hosts foreign experts. The mission is organized by the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and aims at the sector review of environmental statistics.
The sector review mission includes representatives of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UN ESCAP), the United Nations Environment Programme (UNEP), and the National Statistics Offices of Luxembourg and Kazakhstan.
The primary goal of the sector review mission is to conduct a comprehensive assessment of Georgia's official environmental statistics and evaluate its compatibility with international standards. During the mission, working meetings will be conducted with the management of Geostat, employees of the Department of Agriculture and Environment Statistics, representatives of the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia, international organizations, various agencies focusing on environmental issues, as well as users of statistical information and other interested parties (media, scientific circle, etc.).
After the mission, foreign experts will prepare a report containing conclusions and recommendations. The document will be a significant guideline for the further development of environmental statistics in Georgia.
The development of environmental statistics is the key priority for Geosat and is included in the Action Plan of the Strategy for the Development of Official Statistics of Georgia (2024-2027).