თბილისში საქსტატის 105 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენცია იმართება
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატი) 105 წლის იუბილესა და გენდერული სტატისტიკის წარმოების 25-წლიან თარიღთან დაკავშირებით, თბილისში საერთაშორისო კონფერენცია - "გენდერული სტატისტიკა - ინკლუზიური განვითარების პროგრესის დაჩქარებისთვის“ (Accelerating progress towards inclusive development through gender statistics) იმართება. კონფერენცია, რომელიც საქსტატისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ინიციატივით ტარდება, ორი დღის განმავლობაში გაგრძელდება.
კონფერენციის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონული ოფისის დირექტორმა, ბელენ სანს ლუკემ მიმართეს. გოგიტა თოდრაძის თქმით, „სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის საიუბილეო თარიღის აღსანიშნავად, ტარდება საერთაშორისო კონფერენცია, რომელშიც მონაწილეობას იღებს მსოფლიოს ათამდე ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურის ხელმძღვანელი პირი. მინდა, მივულოცო აღნიშნული დღე ყველა სტატისტიკოსს და მადლობა გადავუხადო ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის“.
გაეროს ქალთა ორგანიზაციის კვლევებისა და მონაცემთა მიმართულების ხელმძღვანელის, პაპა სეკის თქმით, „ნამდვილად დიდი პატივია დღეს აქ ყოფნა, საქსტატის იუბილეს აღსანიშნავად, და აგრეთვე აღვნიშნავთ იმ ხანგრძლივ პარტნიორობას, რომელიც საქსტატთან გვაქვს გენდერულ მონაცემებსა და სტატისტიკაზე. ძალიან სასიამოვნოა, რომ ამ წლების განმავლობაში ჩვენ ძალიან მჭიდრო და ნაყოფიერი თანამშრომლობა გვქონდა საქსტატთან. ამ თანამშრომლობის შედეგად, წლების განმავლობაში უმჯობესდება გენდერული სტატისტიკა. ჩვენ ჩავატარეთ დროის გამოყენების გამოკვლევა და ვხედავთ, რომ ამ გამოკვლევას უკვე აქვს შედეგები საქართველოში. მოხარული ვარ და მოუთმენლად ველი კონფერენციასა და ჩვენი პარტნიორობის შემდგომ გაძლიერებას.“
საერთაშორისო კონფერენციაში მონაწილეობას იღებენ ევროკავშირის წევრი, ასევე კანდიდატი ქვეყნების, აღმოსავლეთ პარტნიორობისა (EaP) და ცენტრალური აზიის ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელი პირები და საერთაშორისო ორგანიზაციების მაღალი დონის წარმომადგენლები. ღონისძიებას ესწრებიან საქართველოს სამთავრობო უწყებების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, სამეცნიერო წრეებისა და ქვეყანაში აკრედიტებული საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
კონფერენციის მონაწილეები შვიდი თემატური სესიის ფარგლებში განიხილავენ გენდერული მონაცემების მართვას ეფექტური გადაწყვეტილების მისაღებად, დროის გამოყენების გამოკვლევას, გენდერულ სახელფასო სხვაობას, ქალებისა და გოგოების მიმართ ძალადობის გამოკვლევის შედეგებს, გენდერული თანასწორობის ინდექსს, გენდერული მონაცემების სრულყოფასა და სხვა პრიორიტეტულ საკითხებს.

The 105th anniversary of Geostat and the 25 years of Collecting the Gender Statistics are celebrated in Tbilisi
Date: 26 July 2024
The Regional Conference dedicated to the 105th Anniversary of the National Statistical Office of Georgia (Geostat) and the 25th Anniversary of Collecting Gender Statistics, - “Accelerating Progress Towards Inclusive Development Through Gender Statistics," is being held in Tbilisi. The conference is organized by Geostat and UN Women and will last for two days.
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, and Mr. Belen Sanz Luque, Regional Director, UN Women for Europe and Central Asia, addressed the participants of the conference with welcome speeches. As stated, Mr. Todradze "The regional conference is held to celebrate the anniversary of the National Statistics Office of Georgia. Heads of statistical offices from approximately ten countries around the word participate in the event. I would like to congratulate all statisticians on this day and thank them for their fruitful cooperation."
As stated, Mr. Papa Seck, Chief of the Research and Data section of UN Women "It is really an honor to be here today, to celebrate Geostat but also celebrate the long standing partnership that we have with them working on gender data and statistics. Over the last five to six years we have done a lot of work with Geostat and I really appreciate the strong partnership and also leadership that we have seen in terms of improving it. We’ve seen data on Gender statistics improve in just few years, just because of this work. Recently we have done a Time Use Survey and we’ve seen that the time use survey is already having an impact in Georgia. It a really pleasure to be here and we look forward for the conference but also to strengthen our partnership going forward. "
Heads of statistical offices of the EU member states, candidate, Eastern Partnership (EaP), Central Asian countries, and high-level representatives of international organizations are participating in the regional conference. The event is also attended by representatives from Georgian government agencies, non-governmental organizations (NGOs), academic circles, and international organizations in Georgia.
During the seven thematic sessions, conference participants will discuss various topics, including gender data management for effective decision-making, time use surveys, measuring the gender pay gap, results from surveys on violence against women and girls, the gender equality index, improving gender data and other significant topics.