საქსტატმა დაარსებიდან 105 წლის იუბილე აღნიშნა
სტატისტიკის ეროვნული სამსახური დაარსებიდან 105 წლის იუბილეს აღნიშნავს. საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით გუშინ, 25 ივლისს, საზეიმო ღონისძიება გაიმართა.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას, მისასალმებელი სიტყვით საქართველოს პირველმა ვიცე-პრემიერმა, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე არჩილ თალაკვაძემ, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ლაშა ხუციშვილმა,   საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ  და ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა ნათია თურნავამ მიმართეს. გამართულ ღონისძიებას 200-მდე სტუმარი ესწრებოდა, მათ შორის იყვნენ საქართველოს მთავრობისა და პარლამენტის წევრები, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები და საქსტატის თანამშრომლები.
დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გოგიტა თოდრაძემ. მისი თქმით, 105 წლის იუბილე უმნიშვნელოვანესი თარიღია სამსახურის არსებობის ისტორიაში. უწყების ხელმძღვანელმა, ასევე იმ გამოწვევებსა და რეფორმებზე ისაუბრა, რომელიც დღესდღეობით საქსტატში მიმდინარეობს. გოგიტა თოდრაძემ მადლობა გადაუხადა სამსახურის თითოეულ თანამშრომელს ნაყოფიერი საქმიანობისთვის.
105 წლის იუბილესთან დაკავშირებულ ღონისძიებაში მონაწილეობის მისაღებად, საქართველოში ჩამოვიდნენ ევროკავშირის, კანდიდატი ქვეყნების, აღმოსავლეთ პარტნიორობისა (EaP) და ცენტრალური აზიის ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელი პირები და საერთაშორისო ორგანიზაციების მაღალი რანგის წარმომადგენლები.
საზეიმო ღონისძიებას დაესწრნენ და საქსტატის თანამშრომლებს 105 წლის იუბილე მიულოცეს ბულგარეთის, მოლდოვას, ალბანეთის, სომხეთის, აზერბაიჯანის, ტაჯიკეთს, ბოსნია  და ჰერცეგოვინას, ყაზახეთის და ყირგიზეთის სტატისტიკის სამსახურების პირველმა პირებმა.
ღონისძიებაზე მოწვეულმა სტუმრებმა სპეციალურად ამ დღისთვის საქსტატის მიერ მომზადებული რამდენიმე ვიდეორგოლი იხილეს. მათ შორის, სტატისტიკის 105 წლიანი ისტორიის ამსახველი დოკუმენტური ფილმი, სადაც ისტორიულ ფაქტებზე დაყრდნობით წარმოდგენილი იყო სამსახურის დაარსებისა და მისი განვითარების ისტორია.
105 წლის იუბილესადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებაზე გოგიტა თოდრაძემ საპატიო სიგელი გადასცა საქსტატის ღვაწლმოსილ თანამშრომლებს, რომლებიც სტატისტიკის სისტემაში უკვე 55 წელია მუშაობენ.
აღმასრულებელმა დირექტორმა სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ყველა ყოფილი ხელმძღვანელი საქსტატის საიუბილეო მონეტით დააჯილდოვა და მადლობა გადაუხადა სტატისტიკის სისტემის განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის.

Geostat Celebrated 105th Anniversary
The National Statistical Office of Georgia is 105 years old. In this regard, a celebration ceremony dedicated to the anniversary date, was held on July 25.
Mr. Levan Davitashvili, First Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Mr. Archil Talakvadze, Deputy Chairman of the Parliament of Georgia, Mr. Lasha Khutsishvili, Minister of Finance of Georgia, Mr. Gogita Todrazde, Executive Director of Geostat and Ms. Natia Turnava, President of the National Bank of Georgia addressed the public at the event. Approximately 200 guests attended the ceremony, among them were members of the Government of Georgia and the parliament, representatives of international organizations and media, and Geosat employees.
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat delivered a welcoming speech. According to him, the 105th anniversary is the most important date in the history of existence of the statistics office. The head of the office also talked about the challenges and reforms that are being implemented in Geostat today. Mr. Gogita Todradze thanked each employee for the fruitful work.
Heads of statistical offices of the European Union, candidate countries, Eastern Partnership (EaP) and Central Asian countries and high-level representatives of international organizations came to Georgia to participate in the event related to the 105th anniversary.
The ceremony was attended by the Heads of the NSOs of the following countries Bulgaria, Moldova, Albania, Armenia Azerbaijan, Republic of Tajikistan, Bosnia and Herzegovina, Kazakhstan, Kyrgyz republic. The high officials congratulated the Geostat with 105th Anniversary.
The invited guests watched several videos specially prepared by Geostat for this occasion. Among them, a documentary film dedicated to the 105-year history of statistics. The film is based on historical facts, the history of the establishment of the office and its development during the century.
During the ceremony of 105th anniversary of Geostat, Mr. Gogita Todradze presented certificates of honor to the distinguished employees of Geostat, who have dedicated 55 years of work to the statistics system.
In addition, the Executive Director awarded all former heads of the National Statistics Office of Georgia with Geostat anniversary coins and acknowledging their significant contributions to the development of the statistical system.