18 სექტემბრიდან ზოგიერთ მაღალმთიან დასახლებაში მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერა დაიწყო
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა 18 სექტემბრიდან ზოგიერთ მაღალმთიან დასახლებაში მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერა დაიწყო.
მოსახლეობის აღწერა საქართველოში 14 ნოემბრიდან 19 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში ჩატარდება, თუმცა ამინდის შესაძლო გაუარესების და რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, ზოგიერთ მაღალმთიან და ძნელად მისადგომ ადმინისტრაციულ ერთეულში, კერძოდ - მესტიაში, ლენტეხში, ყაზბეგში, დუშეთის რამდენიმე ადმინისტრაციულ ერთეულში (გუდამაყრის, ქვეშეთის, ხევსურეთის, უკანაფშავის, შატილის და მაღაროსკარის და ფასანაურის ადმინისტრაციულ ერთეულში შემავალ სოფლებში) და ახმეტის მუნიციპალიტეტში (მხოლოდ ომალოს ადმინისტრაციულ ერთეულში), მოსახლეობის აღწერა 2024 წლის 18 სექტემბრიდან 8 ოქტომბრის ჩათვლით პერიოდში ჩატარდება.
აღნიშნულ მუნიციპალიტეტებში საქსტატის 120-მდე ინტერვიუერი კარდაკარის პრინციპით მოსახლეობას პლანშეტური კომპიუტერების საშუალებით გამოკითხავს.
აღწერის წინასწარი შედეგები გამოქვეყნდება 2025 წლის ივნისში, ხოლო საბოლოო შედეგები ხელმისაწვდომი იქნება 2026 წლის ივნისში.

Geostat Started the Population and Agricultural Census from September 18 in some Mountainous Regions
Date: 18 September 2024
The National Statistics Office of Georgia started the Population and Agricultural Census in some mountainous regions from September 18.
The population census in Georgia will be conducted from November 14 to December 19, however, due to possible deterioration of the weather and difficult meteorological conditions, in some high-mountainous and hard-to-reach administrative units, namely - Mestia, Lentekhi, Kazbegi, in some administrative units of Dusheti (Gudamakari, Kvesheti, Khevsureti, Ukanapshavi, Shatili, Magharoskari and Pasanauri) and Akhmeta municipality (only in the administrative unit of Omalo), the Population Census will be conducted in the period from September 18 to October 8, 2024.
In the above-mentioned municipalities, the population will be interviewed by the 120 trained Geostat interviewers, using tablet computers on a door-to-door basis.
Preliminary results of the census will be published in June 2025, as for final results will be available in June 2026.