შეხვედრა ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებთან
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს შეხვდა და 2024 წლის მოსახლეობისა და სასოფლო-სამეურნეო აღწერის ფარგლებში დასაქმება შესთავაზა. შეხვედრას ესწრებოდა უნივერსიტეტის რექტორი ჯაბა სამუშია.
გოგიტა თოდრაძემ სტუდენტებთან დეტალურად ისაუბრა აღწერის მიზნებისა და ამოცანების, აღწერის ჩატარების თარიღის, მონაცემთა შეგროვების მეთოდების, მეთოდოლოგიისა და კითხვარის შინაარსის შესახებ.
მისი თქმით, სტუდენტებს სპეციალური ტრენინგის შემდეგ, აღწერის პროცესში ინტერვიუერის პოზიციაზე ჩართვის შესაძლებლობა ეძლევათ. სამუშაოს შესასრულებლად განსაზღვრულია თავისუფალი გრაფიკი, ხოლო პერიოდი ორ კვირას მოიცავს.
შეხვედრაზე თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა ჯაბა სამუშიამ, სტუდენტთა დასაქმების შესაძლებლობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და აღწერის მოცულობით საქმიანობაში უნივერსიტეტის სრული მხარდაჭერა გამოხატა.
სტუდენტებისა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორის შეხვედრა საინფორმაციო ხასიათის იყო და კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა.
მოსახლეობის აღწერა საქართველოში 14 ნოემბრიდან 19 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში ჩატარდება, თუმცა ამინდის შესაძლო გაუარესების და რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, ზოგიერთ მაღალმთიან და ძნელად მისადგომ ადმინისტრაციულ ერთეულში, კერძოდ - მესტიაში, ლენტეხში, ყაზბეგში, დუშეთის რამდენიმე ადმინისტრაციულ ერთეულში (გუდამაყრის, ქვეშეთის, ხევსურეთის, უკანაფშავის, შატილის და მაღაროსკარის და ფასანაურის ადმინისტრაციულ ერთეულში შემავალ სოფლებში) და ახმეტის მუნიციპალიტეტში (მხოლოდ ომალოს ადმინისტრაციულ ერთეულში), მოსახლეობის აღწერა 2024 წლის 18 სექტემბრიდან 8 ოქტომბრის ჩათვლით პერიოდში ჩატარდა.

A Meeting with the Students of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat met with students of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and proposed the employment within the framework of the 2024 Population and Agricultural Census. The meeting was attended by Mr.Jaba Samushia, Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
During the meeting with students Mr. Gogita Todradze highlighted the goals and objectives, the date of the census, the methods of data collection, the methodology and the content of the questionnaire.
According to him, after the special training, students have the opportunity to participate in the Population Census process as interviewers. It is set a flexible schedule for the work, with the term of two weeks.
At the meeting, Mr.Jaba Samushia, Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University emphasized the importance of student employment opportunities and expressed university full support in extensive census activities.
The meeting between students and the Executive Director of the National Statistics Office of Georgia was informative and took place in a question and answer format.
The Population Census in Georgia will be conducted from November 14 to December 19, however, due to possible deterioration of the weather and difficult meteorological conditions, in some high-mountainous and hard-to-reach administrative units, namely - Mestia, Lentekhi, Kazbegi, in some administrative units of Dusheti (Gudamakari, Kvesheti, Khevsureti, Ukanapshavi, Shatili, Magharoskari and Pasanauri) and Akhmeta municipality ( only in the administrative unit of Omalo), the Population Census will be conducted in the period from September 18 to October 8, 2024.