საქსტატში საბჭოს სხდომა გაიმართა
საქსტატში საბჭოს სხდომა გაიმართა. საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა და ამავდროულად საბჭოს თავმჯდომარემ - გოგიტა თოდრაძემ საბჭოს წევრებს წარუდგინა ინფორმაცია 2024 წლის მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერის ფარგლებში განხორციელებული სამუშაოებისა და დაგეგმილი აქტივობების შესახებ.
2024 მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერა დაგეგმილია მიმდინარე წლის 14 ნოემბრიდან 19 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში.  აღწერა ჩატარდება ორ ეტაპად.
პირველ ეტაპზე, 14 ნოემბრიდან 23 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში მონაცემები შეგროვდება თვითრეგისტრაციის მეთოდით (CAWI). თვითრეგისტრაცია წარმოადგენს მონაცემთა შეგროვების მეთოდს, როდესაც რესპონდენტები დამოუკიდებლად, ინტერვიუერების გარეშე, კომპიუტერის/პლანშეტის/სმარტფონის მეშვეობით, სტანდარტული ინტერნეტ ბრაუზერის გამოყენებით, ელექტრონულად ავსებენ კითხვარებს. აღნიშნული მეთოდის გამოყენება ხელსაყრელია იმ რესპონდენტებისთვის, რომელთაც არ სურთ ინტერვიუერის სახლში სტუმრობა ან/და არ აქვთ საკმარისი დრო პირისპირ ინტერვიუსთვის.
თვითრეგისტრაციის მსურველებისთვის საქსტატმა შექმნა სპეციალური ვებ-პლატფორმა, რომელიც განთავსებულია საქსტატის ვებ-გვერდზე https://census2024.geostat.ge/ka.
ხოლო მეორე ეტაპზე, 29 ნოემბრიდან - 19 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში, მონაცემები შეგროვდება საქსტატის ინტერვიუერების მიერ, კარდაკარის პრინციპით, პლანშეტური კომპიუტერის გამოყენებით.
გოგიტა თოდრაძემ ასევე ისაუბრა ზოგიერთ მაღალმთიან დასახლებებში  აღწერის ჩატარების შესახებ. ნოემბერ-დეკემბრის თვეებში ამინდის შესაძლო გაუარესების გამო (მესტიის, ლენტეხის, ყაზბეგის, დუშეთის (გუდამაყრის, ქვეშეთის, ხევსურეთის, უკანაფშავის, შატილის, მაღაროსკარის თემები) და ახმეტის (ომალოს თემი) მუნიციპალიტეტების მაღალმთიან დასახლებებში მოსახლეობის აღწერა ჩატარდა 2024 წლის 20 სექტემბრიდან 8 ოქტომბრის პერიოდში.
აღწერის შედეგების საფუძველზე ხელმისაწვდომი იქნება ზუსტი და განახლებული მონაცემები, როგორც მოსახლეობის რაოდენობის, მისი სქესობრივ-ასაკობრივი შემადგენლობის, სხვადასხვა დემოგრაფიული, სოციალურ-ეკონომიკური მახასიათებლების მიხედვით, ასევე შინამეურნეობების სასოფლო-სამეურნეო აქტივობის შესახებ, თვითმმართველი ერთეულებისა და დასახლებების დონეზე.
საქსტატის საბჭო 9 წევრისგან შედგება და მის შემადგენლობაში შედიან საქართველოს ეროვნული ბანკის, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს წარმომადგენლები, ასევე აკადემიური წრეების, ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები და ექსპერტები.

A Session of the Board was Held in Geostat
A Session of the Board was held in Geostat.Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat and the Chair of the Board, at the same time, presented to the members of the Board information about the implemented work and planned activities within the framework of the 2024 Population and Agricultural Census.
The Population and Agricultural Census of Georgia will be conducted from November 14 to December 19, 2024.The census includes 2 stages:
In the first stage, from November 14-23, the data will be collected by the self-registration method (CAWI). Self-registration is a data collection method where respondents fill out questionnaires electronically themselves, without interviewers, via a computer/tablet/smartphone using a standard internet browser. Using this method is convenient for respondents who do not want interviewer's visit at home or do not have enough time for a face-to-face interview.
National Statistics Office of Georgia has created a special web platform, which is  integrated on Geostat's website, for those who prefers self-registration https://census2024.geostat.ge/en/
In the second stage, from November 29 to December 19, the data will be collected by the Geostat interviewers through door-to-door method, using tablets.
Mr.Gogita Todradze also spoke about conducting the census in some high-mountainous settlements. Due to possible deterioration of the weather and difficult meteorological conditions, in some high-mountainous and hard-to-reach administrative units, namely - Mestia, Lentekhi, Kazbegi, in some administrative units of Dusheti (Gudamakari, Kvesheti, Khevsureti, Ukanapshavi,Shatili, Magharoskari and Pasanauri) and Akhmeta municipality ( only in the administrative unit of Omalo), the Population Census was conducted in the period from 20 September  to October 8, 2024.
Geostat’s Board includes 9 members. The representatives of the National Bank of Georgia, the Ministry of Finance of Georgia and the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, as well as representatives of academic circles, business sector and experts are involved in the board.