მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერა დაიწყო
14 ნოემბერს ქვეყნის მასშტაბით მოსახლეობისა და სასოფლო-სამეურნეო აღწერა დაიწყო, რომელიც ყოველ 10 წელიწადში ერთხელ ტარდება. მონაცემთა შეგროვების პროცესი 19 დეკემბრის ჩათვლით გაგრძელდება.
აღწერა ორ ეტაპად ჩატარდება:
პირველ ეტაპზე, 14 ნოემბრიდან 23 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში მონაცემები შეგროვდება თვითრეგისტრაციის მეთოდით (CAWI). თვითრეგისტრაციის დროს რესპონდენტები დამოუკიდებლად, ინტერვიუერების გარეშე, კომპიუტერის/პლანშეტის/სმარტფონის მეშვეობით, სტანდარტული ინტერნეტ ბრაუზერის გამოყენებით, ელექტრონულად ავსებენ კითხვარებს მათთვის სასურველ დროსა და ადგილზე. აღნიშნული მეთოდი ხელსაყრელია იმ რესპონდენტებისთვის, რომელთაც არ სურთ ინტერვიუერის სახლში სტუმრობა ან/და არ აქვთ საკმარისი დრო პირისპირ ინტერვიუსთვის.
ელექტრონული კითხვარის შესავსებად მსურველებმა უნდა გაიარონ მარტივი რეგისტრაცია საქსტატის მიერ შექმნილ სპეციალურ ვებ-პლატფორმაზე, რომელიც განთავსებულია საქსტატის ვებ-გვერდზე https://census2024.geostat.ge/ka  ელექტრონული კითხვარის შევსების შემდეგ რესპონდენტები მიიღებენ სპეციალურ კოდს, რომელიც უნდა წარუდგინონ მათთან მისულ საქსტატის ინტერვიუერს.
მეორე ეტაპზე, 29 ნოემბრიდან - 19 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში, მონაცემები შეგროვდება საქსტატის 12 000-მდე ინტერვიუერის მიერ, კარდაკარის პრინციპით, პლანშეტური კომპიუტერის გამოყენებით.
მოსახლეობის აღწერასთან ერთად ჩატარდება სასოფლო-სამეურნეო აღწერაც. სოციალური და დემოგრაფიული სახის მონაცემებთან ერთად, სპეციალური კითხვარის მეშვეობით, შეგროვდება ინფორმაცია ოჯახების სასოფლო-სამეურნეო აქტიურობის, ოჯახების სარგებლობაში არსებული მიწის სტრუქტურის, პირუტყვისა და ფრინველის სულადობის შესახებ, ასევე სხვა მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მუნიციპალიტეტების, ტერიტორიული ერთეულების და სოფლების დონეზე.
საქართველოს ყველა მოქალაქე, ასევე საქართველოს ტერიტორიაზე მცხოვრები ყველა უცხო ქვეყნის მოქალაქე (რომლებიც საქართველოში დარჩენას გეგმავენ 12 თვეზე მეტხანს) და მოქალაქეობის არმქონე პირი (რომლებიც საქართველოში დარჩენას გეგმავენ 12 თვეზე მეტხანს) ვალდებულია გაიაროს აღწერა.
,,ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ” საქართველოს კანონის 34-ე და 35-ე მუხლების შესაბამისად ინდივიდუალური მონაცემები კონფიდენციალურია და არ ექვემდებარება გამჟღავნებას. რესპონდენტის შესახებ ინდივიდუალური მონაცემები ინახება საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
აღწერის შედეგად მიღებული იქნება უახლესი ინფორმაცია მოსახლეობის რიცხოვნობის, მათი სქესობრივ-ასაკობრივი სტრუქტურის, დასაქმების, განათლების, ჯანმრთელობის მდგომარეობის, საარსებო წყაროებისა და საცხოვრისების შესახებ. ასევე სასოფლო–სამეურნეო კომპონენტის მეშვეობით, შეგროვდება მონაცემები შინამეურნეობების სასოფლო-სამეურნეო აქტივობის შესახებ.

Geostat Started the Population and Agricultural Census
The National Statistics Office of Georgia started the Population and Agricultural Census from October 14. The Population Census is conducted once in 10 years in the country.The data collection process will continue until December 19.
The census includes 2 stages:
In the first stage, from November 14-23, the data will be collected by the self-registration method (CAWI). Self-registration is a data collection method where respondents fill out questionnaires electronically themselves, without interviewers, via a computer/tablet/smartphone, using a standard internet browser. Using this method is convenient for respondents who do not want  interviewer's visit at  home or do not have enough time for a face-to-face interview.
To complete the online questionnaire, respodents must complete a simple registration on a special web platform integrated on the Geostat website: https://census2024.geostat.ge/en/  After completing the electronic questionnaire, a special electronic code will be assigned, which must be presented to the Geostat interviewer when they visit them.
In the second stage, from November 29 to December 19, the data will be collected  by approximately 12 000 Geostat interviewers through door-to-door method, using tablets.
The Agricultural Census will be carried out together with the Population Census in 2024. Thus, along with the socio-demographic data,the information on households’ agricultural activities will be collected through a special questionnaire. In particular, this will include data on the structure of land used by households, the number of livestock and poultry, and other important information at the level of municipalities, territorial units, and villages.
All citizens of Georgia, as well as all citizens of foreign countries (who plan to stay in Georgia for more than 12 months) and stateless persons (who plan to stay in Georgia for more than 12 months) living in the territory of Georgia, are obliged to participate in the census.
According to Articles 34 and 35 of the Law of Georgia "On Official Statistics", individual data are confidential and not subject to disclosure. Individual data about the respondent is stored in the manner established by the current legislation of Georgia.
The preliminary results of the census will be published in June 2025, and the final results following- in June 2026.