ტრენინგი საქსტატის თანამშრომლებისთვის
აშშ-ს სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA) დახმარებით და ფინანსური მხარდაჭერით, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის სოფლის მეურნეობის სამმართველოს საველე პერსონალს ფართომასშტაბიანი ტრენინგი უტარდება.
ტრენინგი მოიცავს სასოფლო მეურნეობათა შერჩევითი გამოკვლევის მეთოდოლოგიის, კითხვარების შევსების, მონაცემთა ონლიან შეყვანის და რესპოდენტებთან კომუნიკაციის გაუმჯობესების საკითხებს. სწავლების პროცესში საველე პერსონალს ასევე მიეწოდებათ ინფორმაცია 2014 წლის სასოფლო სამეურნეო აღწერის შედეგად განახლებული შერჩევის ჩარჩოს და გამოკვლევასთან დაკავშირებული სხვა სიახლეების შესახებ. ტრეინინგებს ატარებენ საქსტატის სოფლის მეურნეობისა და გარემოს სტატისტიკის სამმართველოს თანამშრომლები.
მიმდინარე ტრენინგს საქსტატის ხელმძღვანელობაც დაესწრო. უწყების აღმასრულებელი დირექტორის, მერი დაუშვილის განცხადებით, ძალიან მნიშვნელოვანია ასეთი ტიპის შეხვედრები. მისი თქმით, ტრენინგის მიზანია თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლება და სოფლის მეურნეობის დარგში სტატისტიკური მონაცემების ხარისხის გაუმჯობესება.
ტრეინინგები ჩატარდება ორ ეტაპად - აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს საველე პერსონალისათვის. საერთო ჯამში ტრენინგს საქსტატის 400-მდე თანამშრომელი გაივლის.

Training for Geostat staff
The large-scale training is being held for the field staff of the Agricultural Statistics Division of National Statistics Office of Georgia, with the assistance and financial support of the United States Department of Agriculture (USDA).
The training encompasses the methodology of sample survey of agricultural holdings, filling in the questionnaires, online data entry and issues of improving communication with respondents. In the learning process, field staff members are also provided with information on the updated sampling frame as a result of 2014 Agricultural Census and other novelties regarding the survey. The staff members of Agricultural and Environment Statistics Division of Geostat conduct the trainings.
The management of Geostat attended the current training. According to Ms. Meri Daushvili, the Executive Director of Geostat, conducting such kinds of meetings is very important. She pointed out that the main objective of the training is to increase the qualification of staff members and improve the quality of statistical data in the field of agriculture.
The training will be held in two stages – for the field staff of Western and Eastern Georgia. In sum, up to 400 staff members of Geostat will participate in the training.